Zaposlenici Hitne pomoći traže beneficirani radni staž koji im je oduzet prije 23 godine. Toliko dugo su u nepovoljnijem položaju od vatrogasaca i policije.
Najavljuju i prosvjed za sredinu travnja. Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć, Maja Grba Bujević, kaže da cijeli problem beneficiranog radnog staža leži u jednom elaboratu koji sindikati, poslodavci ili županijski zavodi jednostavno nisu napravili, a mogli su.
Mario Zajec, medicinski tehničar Zavoda za hitnu medicinu Krapinsko-zagorske županije, o ovoj je problematici razgovarao s RTL-ovom reporterkom Idom Hamer.
Zajec je komentirao i gdje je zapelo s elaboratom.
"S elaboratom je zapelo po riječima ravnateljice Grbe Bujević, da je bio spreman samo jedan ravnatelj, odnosno ravnateljica prijašnjih zavoda, da je bila spremna platiti samo zagrebačka hitna. Mi iz inicijative 'Hitna uživo 194' smatramo da taj elaborat nije potreban jer nije bio potreban ni za jednu drugu službu. Ova Vlada je donijela 2019. godine pod ovim premijerom uredbu za policiju kojim su dobili beneficirani radni staž, a smatramo da i policija i vatrogasci imaju pravo na to", kazao je.
Na pitanje je li njihove probleme saslušao ministar Beroš, Zajec je kazao da su slali upite svim institucijama te da nisu još bili na razgovoru.
"14.4. na Markovom trgu je prosvjed i nadamo se da će nas ministar i premijer primiti da porazgovaramo o našoj problematici", kazao je.
Zajec je kazao i da su razočarani što ih ministar još uvijek nije pozvao na razgovor.
"Svi prebacuju lopticu jedan drugom, a ako ima volje ima i načina i mislim da se to da efikasno riješiti na zadovoljstvo nas i naših pacijenata", kazao je te dodao da su spremni na dugotrajnu borbu da dobiju ono što misle da zaslužuju.
Zajec je opisao i kako izgleda njihov radni dan.
"Reanimacije, prometne nesreće, srčane, moždani udari... Maloprije smo pričali da bi ja da smo najradije na kiši jer je to najmanji vanjski uvjet koji nas najmanje ometa. Stres je ogroman, nemamo podršku psihologa, nekad nemamo niti vremena da se pošteno isplačemo", kazao je.
Kazao je i da su hitnjaci takvi da kad ih malo boli da pretrpe.
"Ako me bole leđa, kolega će potegnuti za mene, ali minimalno uzimamo bolovanje, samo kad smo totalno izvan stroja", kazao je.
Na pitanje koje će biti poruke na prosvjedu i koliko ljudi očekuje, kazao je da od 3500 hitnjaka očekuje da će ih biti barem pola.