Anketa Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS) provedena je u sklopu projekta SAFE QUAKE ili Unapređivanje ponašanja populacije koja živi u urbanim sredinama s visokim seizmičkim rizikom nakon katastrofe. Tako se u Hrvatskoj od ožujka prošle godine održavaju brojna predavanja i edukacija stanovništva, a sve je popraćeno anketama, brošurama i lecima.
"Velik dio građana ne zna ništa o tome kako reagirati u slučaju da do potresa dođe, a živimo na izuzetno trusnom području i znamo da je Hrvatska kroz povijest više puta iskusila jače potrese. U Hrvatskoj 900.000 stanovnika živi na trusnom području i moraju se znati pripremiti", rekao je ravnatelj DUZS-a Damir Trut.
Premalen broj seizmografa
U slučaju da do potresa dođe, Hrvatska ima popriličan broj obučenih snaga za pomoć. Oko 22.000 ljudi u sklopu civilne zaštite za cijelu Hrvatsku u slučaju potresa odmah će se aktivirati za pomoć i reagiranje, a uz njih tu su i žurne snage RH koje broje oko 55.000 ljudi.
Najveći problem su još uvijek seizmografi kojih je premalo za područje cijele Hrvatske. Iako je Grad Zagreb nedavno kupio dva seizmografa i sada se planira kupnja još jednog, te bi se na taj načina zaokružila takozvana zagrebačka seizmografska mreža, ostatak Hrvatske još je u debelom zaostatku. Dok Slovenija primjerice ima 27 suvremeno opremljenih seizmoloških postaja, Hrvatska ih ima 12, a trebala bi ih imati tridesetak.
DUZS će rezultate jednogodišnjeg rada na projektu prikazati tijekom tzv. promotivnog dana 18. travnja, kad će provesti kampanju u 120 hrvatskih osnovnih škola te na zagrebačkim gradskim trgovima građanima dijeliti brošure, letke i drugi prigodan materijal.
"Potresi u Hrvatskoj, srećom, nisu česti, no oni su realnost. Iako se ne može prognozirati trenutak kada će do njih doći, moramo biti spremni i ponašati se kao da će se on dogoditi sutra", rekao je Vladimir Kuk, voditelj Hrvatske seizmološke službe.