Brašno 14, tjestenina 18, mlijeko 11, ulje 38, a kruh 18 kuna. U košarici je pet proizvoda, a na računu gotovo 13 franaka, odnosno 100 kuna. Tako izgleda kupnja osnovnih namirnica u Zürichu, javlja RTL. U Zagrebu je situacija ipak malo drugačija - tjestenina za 10, brašno za 8, mlijeko 9, ulje 20, kruh 9 kuna, sve zajedno 56 kuna. U Hrvatskoj jeftinije, no uzmu li se u obzir naše i njihove plaće, stanje je itekako zabrinjavajuće.
Mara Kušt kazala je da je "svakako jako teško, pogotovo za nas penziće."
"Nadam se da će stati, da neće ići dalje, evo. Plaće povećati ljudima, a ne iste plaće već 20 godina", rekla je Sonja Aničić.
Cijene 20 posto više
Posebno zabrinjava cijena mlijeka. Litra švicarskog je 11, a našeg 9, 10 pa čak i 13 kuna. "Mlijeko je 10 kuna, svježe. Kupiš po 10, prodaš po 10. To su osnovni artikli i to mora biti kako je i po velikim centrima, ne možeš tu nekakve marže stavljati", kaže trgovac Marin Perak.
"Cijene su u Švicarskoj tek negdje u prosjeku 20 posto više nego u Hrvatskoj, ali činjenica je ipak da je njihova prosječna plaća oko 50 tisuća kuna, kod nas je 7600 kuna. To je zapravo šest i pol puta veća plaća", kaže ekonomski analitičar Petar Vušković. "Procjene govore da bi rast inflacije trebao biti zaustavljen do kraja ove godine. Naravno, govorimo o općim cijenama, ne govorimo o cijeni struje, goriva", dodao je.
Za prosječnu plaću Hrvat si može priuštiti 844, a Švicarac 2777 kilograma kruha.