Arhitekti koji su željeli ostati anonimni objasnili su za Večernji list da je prema članku 11. u Nacrtu prijedloga zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama iznad bruto površine od 400 četvornih metara, dodan stavak prema kojem je za donošenje rješenja o izvedenom stanju potrebno priložiti izjavu čak četiriju ovlaštenih osoba: arhitekta, te inženjera građevinarstva, elektrotehnike i strojarstva!
Oni moraju izjaviti da nezakonito izgrađena zgrada ispunjava zahtjev sigurnosti u korištenju i zahtjev zaštite od požara prema propisima koji su vrijedili u vrijeme kad je zgrada građena. Ili prema vrijedećim propisima ako je riječ o završenoj zgradi, odnosno njezinu dijelu.
Čak 95 posto zgrada ne zadovoljava propise?!
No, arhitekti upozoravaju da budući da 95 posto zgrada ne zadovoljava propise, takve izjave se ne mogu izdati. Znači, ozakonjenje se ne može provesti! Dodatno, uz izjave je potrebno priložiti niz provedenih skupih atesta koje vlasnici stanova moraju platiti, a da nisu sigurni da će svoje stanove moći legalizirati.
"Kako si autor zakona može uzeti pravo da teret ozakonjenja prebacuje na ovlaštene inženjere kojima struka brani davanje lažnih izjava, kao i preuzimanje odgovornosti u slučaju eventualnog požara ili potresa? Ponovno će socijalno najosjetljivija kategorija stanovnika biti zakinuta: ili neće uopće moći provesti ozakonjenje ili će to jako skupo platiti", kažu arhitekti.
'Ne prebacujemo odgovornost ni na koga'
Glasnogovornica Ministarstva graditeljstva Đurđica Čočić na ove je optužbe odgovorila tvrdnjom da je zakon pogrešno protumačen.
"Ministarstvo ne prebacuje odgovornost ni na koga. Arhitekti participiraju izjavom samo za najsloženije građevine jer one trebaju udovoljavati i protupožarnim uvjetima, i to onima koji su vrijedili u vrijeme gradnje građevine. Pogrešno se tumači da će za legalizaciju zgrada iznad 400 metara četvornih trebati udovoljiti protupožarnim uvjetima koji danas vrijede", kazala je Čočić.