Da nije bilo institucija strane države, Hrvatska ne bi reagirala na krijumčarenje djece iz Zambije, i za to vlast mora odgovarati, izjavila je danas predsjednica saborskog Odbora za obitelj, mlade i sport Vesna Vučemilović i najavila da će o tome inicirati tematsku sjednicu tog odbora.
"U svojstvu predsjednice Odbora za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora, inicirat ću tematsku sjednicu Odbora na kojoj će se raspravljati i o ovom konkretnom slučaju, ali i o cijeloj toj praksi 'kupovine' djece iz trećih zemalja koja je nedvojbeno i zakonski i moralno upitna", istaknula je zastupnica Hrvatskih suverenista Vesna Vučemilović u priopćenju.
Rekla je kako je slučaj četiri bračna para iz Hrvatske koja su u Zambiji u pritvoru zbog sumnje na trgovinu djecom, nakon izjave ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića, dobio potpuno novu dimenziju.
"Naime, ministar je izjavio da su djeca iz Konga imala hrvatske dokumente izdane na temelju odgovarajućih rješenja institucija Republike Hrvatske, što otvara niz pitanja na koja se mora odgovoriti imenom i prezimenom odgovornih osoba u institucijama koje su izdale rješenja", istaknula je zastupnica Hrvatskih suverenista Vesna Vučemilović.
Istraživanja
"Provode se istraživanja. Djeca imaju hrvatske dokumente koji su izdani na temelju odgovarajućih rješenja hrvatskih institucija'', rekao je danas Božinović i dodao kako u ovom trenutku više hrvatskih resora surađuje i razmjenjuje informacije koje koordinira Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP), koje je zaduženo za brigu o hrvatskim državljanima izvan Hrvatske.
Predsjednica saborskog Odbora za obitelj, mlade i sport upitala je u priopćenju ministra Božinovića te ministra vanjskih i europskih poslova Gordana Grlića Radmana i čelnike svih mjerodavnih tijela i institucija "kako je moguće izdati rješenje vezano uz posvajanje ako dva para nisu uopće prošla proces koji mora proći svaki par u Hrvatskoj koji želi posvojiti dijete".
Također, Vučemilović je upitala i kako je moguće da djeca koja nikada nogom nisu kročila na tlo Republike Hrvatske niti ih je hrvatski sustav ikada evidentirao mogu na neviđeno dobiti hrvatske dokumente.
Puno pitanja
Upitala je i tko je i po čijem nalogu u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova odobrio i proveo izdavanje dokumenata te tko je i po čijem nalogu u mjerodavnim institucijama u Hrvatskoj izdao odgovarajuća rješenja.
"Provodi li se istraga koja bi utvrdila radi li se o trgovini hrvatskim državljanstvom ili korupciji u diplomatsko-konzularnoj mreži te što nadležna tijela čine kako bi se krijumčarenje djecom iz trećih zemalja u Republiku Hrvatsku spriječilo?" upitala je zastupnica Vučemilović.
Smatra kako taj slučaj navodi na zaključak da "institucije Republike Hrvatske u takvoj duboko kriminalnoj praksi ne vide problem i da hrvatska javnost o ovome ništa ne bi znala da zambijske institucije nisu reagirale".
Inače, od četiri hrvatska para uhićena u Zambiji zbog sumnje na trgovinu ljudima dva su u registru potencijalnih posvojitelja, izvijestilo je 29. prosinca mjerodavno ministarstvo, dodajući kako nije zaprimilo zahtjeve iz Hrvatske za posvojenje djece iz Konga.
Ministarstvo obitelji i socijalne politike odgovorilo je Hini kako su u Registar potencijalnih posvojitelja upisana dva od četiri para, što znači da imaju pozitivno mišljenje o podobnosti i prikladnosti za posvojenje. Jedan par je u registru od 2021., a drugi od 2022. godine.