KORISNI SAVJETI /

Vrtić i HZJZ roditeljima poslali poruku: 'Razmišljajte o komunikaciji pred djecom'

Image
Foto: Robert Anic/PIXSELL

'Izbjegavajte izlagati djecu predškolske (pa i školske) dobi sadržajima iz medija, vijestima na malim ekranima za koje ne možete predvidjeti kojim tijekom će ići i što sve dijete može čuti i vidjeti', piše u poruci

20.12.2024.
15:14
Robert Anic/PIXSELL
VOYO logo

Jedan zagrebački vrtić roditeljima je poslao poruku nakon stravičnog napada nožem u kojem je u petak ujutro ubijen dječak (7), a ozlijeđeno još troje djece i učiteljica. Navode nekoliko savjeta za komunikaciju s djecom o događaju koju je potresao cijelu Hrvatsku.

"Dragi roditelji, bake, djedovi, sve nas je zatekla i šokirala vijest o događaju u osnovnoj školi. Ovim putem htjeli bismo vam poručiti da je važno u ovim teškim trenutcima razmišljati o načinu komunikacije pred djecom ovisno o dobi djeteta obratite pozornost na način na koji ćete o događaju pričati, kakav ćete rječnik koristiti, koliko informacija je primjereno podijeliti s djetetom. Izbjegavajte izlagati djecu predškolske (pa i školske) dobi sadržajima iz medija, vijestima na malim ekranima za koje ne možete predvidjeti kojim tijekom će ići i što sve dijete može čuti i vidjeti", stoji na početku poruke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
I SAMA JE BILA NJEGOVA ŽRTVA /

Šokantno otkriće majke napadača iz Prečkog: 'Molila sam doktora da ga ne pušta van'

Image
I SAMA JE BILA NJEGOVA ŽRTVA /

Šokantno otkriće majke napadača iz Prečkog: 'Molila sam doktora da ga ne pušta van'

Detalje tragedije u zagrebačkoj školi UŽIVO PRATITE OVDJE.

'Objasnite im osnovne činjenice'

"Razgovarajte s djecom o događaju ako su već upoznata s njim - objasnite im samo osnovne činjenice (neka su djeca ozlijeđena), nemojte se bojati reći da ne znate neki odgovor na njihovo pitanje (možete im reći da ne znate što se točno dogodilo, jer je to istina), nemojte događaj umanjivati ako vas o njemu pitaju (ma sve će biti u redu), razgovarajte s djecom o vlastitim osjećajima (recite im da ste tužni, zabrinuti), pitajte ih kako se oni osjećaju. Djeca i rane i predškolske dobi imaju potrebu da ih se čuje i utješi na način primjeren njihovoj dobi - ako kažu da su tužni ili se boje, recite da razumijete, pitajte ih što bi im moglo pomoći da se osjećaju bolje (zagrljaj, razgovor, čitanje priča, odlazak u šetnju…)", piše u poruci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pokušajte zadržati svakodnevni ritam a sva odstupanja djeci najavite i pripremite ih (kod neke djece se može javiti strah od odvajanja umirit će ih ako znaju što ih očekuje, gdje idete, kada ćete se vratiti…). Najveći dio djece neće ovaj događaj doživjeti onako intenzivno kako ga doživljavamo mi odrasli, pa je važno da ih ne navodite da o tome razgovaraju ako ne pokazuju interes ili ne žele razgovarati", dodaje jedan zagrebački vrtić.

"Važno je da u ovim trenutcima ne zaboravite i sebe - brinite jedni o drugima, razgovarajte s bliskim osobama kada djeca nisu prisutna, napravite nešto što će vas utješiti (slušanje mirne glazbe, druženje s bliskim osobama…). U slučaju da osjećaji postanu intenzivni nemojte se bojati potražiti stručnu podršku. Zbog posebne organizacije rada u vrijeme blagdana možda vam nećemo moći biti dostupni u svakom trenutku, ali slobodno nam se obratite putem službenih mail adresa koje su objavljene na našoj web stranici. S nadom da ćemo svi pronaći pravi način da preživimo ovaj događaj, želimo vam svima puno obiteljskog mira i utjehe u nadolazećem periodu", piše u poruci kojeg je potpisala ravnateljica vrtića.

Oglasio se i HZJZ

Oglasio se i Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Izrazili su sućut obiteljima, učenicima, djelatnicima škole, prijateljima, sugrađanima i svima koji su pogođeni neizmjernom tragedijom.

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovakvi nenadani i teški događaji ostavljaju trag i na one koji nisu izravno uključeni ili nisu dio zajednice gdje se tragedija zbila, osobito na one koji se mogu poistovjetiti sa žrtvama – bilo izravnim, bilo neizravnim. To su često djeca, mladi, roditelji i učitelji. Iako smo o sličnim tragedijama ranije čitali ili slušali u medijima, sada je to nešto što se dogodilo blizu nas, u našoj zajednici. Posve je prirodno da vas ovakav događaj duboko pogađa. Možda osjećate pojačanu tjeskobu, zabrinutost, napetost, tugu ili strah, ili vas preplavljuje osjećaj bespomoćnosti, a isto primjećujete i kod vaših bližnjih.

Posebnu pažnju treba posvetiti djeci i mladima. Oni su, više nego ikada do sada, izloženi raznim stresovima i pritiscima, a ovakve situacije čine ih još ranjivijima. Stoga je ključno pristupiti im s dodatnim razumijevanjem, empatijom i strpljenjem kako bi im se pružila potrebna podrška. Velika je vjerojatnost da je vaše dijete već čulo ili će čuti vijesti o ovome događaju, bilo putem medija, koji su prepuni informacija, bilo kroz razgovore s vršnjacima. Važno je saznati što dijete zna ili je čulo, kako razumije situaciju i kako se nosi s informacijama koje ima. Razgovarajte s njima na način primjeren njihovoj dobi, pružajući podršku, umirenje i ohrabrenje. Ako niste sigurni kako pristupiti razgovoru, obratite se stručnjacima za savjet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako takvi razgovori mogu biti izazovni, najvažnije je pokazati zanimanje i stvoriti prostor za dijalog. Ohrabrite dijete da postavlja pitanja te ga uvjerite da ste tu kako biste odgovorili na njegove brige i pružili mu oslonac. Iskren i otvoren razgovor, u kojem dijete ima priliku izraziti svoje misli i osjećaje, pomoći će vam da shvatite kako se ono nosi s događajem i postoje li strahovi ili brige koje trebate adresirati.

Važno je slušati više nego objašnjavati i naglasiti da su emocionalne reakcije poput tuge, straha ili zbunjenosti prirodne i dio ljudskog iskustva. Imajte na umu da ovo vrijedi i za vas – nitko, bez obzira na dob, nije imun na utjecaj ovakvih događaja. Dok razgovarate s djetetom, naglasite da su ovakvi događaji iznimno rijetki te usmjerite pažnju na trenutačne emocije i misli. Kada objašnjavate što se dogodilo, držite se osnovnih činjenica i odgovarajte konkretno na pitanja koja dijete postavlja, bez nepotrebnog zadržavanja na detaljima.

Vjerojatno već imate vlastite načine suočavanja s teškim životnim situacijama, a ti isti mehanizmi mogu vam biti od pomoći i sada. Okružite se bliskim i dragim ljudima, te prema sebi budite suosjećajni, puni razumijevanja i nježnosti. Ipak, budite svjesni da se mogu pojaviti i neočekivani osjećaji poput lošeg raspoloženja, frustracije ili pojačanog opreza, kao i fizički simptomi povezani sa stresom, poput umora, razdražljivosti ili glavobolje.

Ovo je ujedno prilika da najmlađima u obitelji budete uzor u suočavanju s neugodnim emocijama. Pokažite im kako je normalno osjećati različite emocije te im pomozite da nauče zdrave načine za nošenje s njima. Osim toga, zbog intenzivne medijske popraćenosti ove tragedije, korisno je ograničiti izloženost vijestima o ovom događaju. Prirodno je željeti biti informiran kako biste povratili osjećaj kontrole u nesigurnim trenucima, ali prekomjerna izloženost može povećati zabrinutost, tjeskobu i širenje straha. Obratite posebnu pažnju na informacije kojima su izložena djeca kako biste im mogli pomoći razumjeti i filtrirati senzacionalističke sadržaje. Uvođenje kratkih pauza od mobitela, televizije i drugih medija može vam pomoći da se ne osjećate preplavljeno i dodatno uzdrmano.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još jednom izražavamo duboko žaljenje zbog izgubljenog mladog života i suosjećamo sa svima pogođenima ovom tragedijom. Pozivamo vas da budete oslonac jedni drugima te naglašavamo da se u svakom trenutku možete obratiti i stručnjacima za podršku. Ako vam je potreban razgovor, možete se javiti na dolje navedene telefonske brojeve za pružanje psihološke pomoći:

Telefon za psihološku pomoć 01/48 28 888 | radnim danom od 10.00 do 22.00 sata
Hrabri telefon za djecu: 116 111
Hrabri telefon za mame i tate: 0800 0800", navodi HZJZ u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Roditelj otkrio: 'Učiteljice skrivale djecu po restoranima. Policija je došla tek kad je sve bilo gotovo'

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo