Pokretanje proizvodnje u staroj tvornici Imunološkog zavoda pomrsili su zagrebački potresi, a ministar zdravstva, Vili Beroš u kolovozu prošle godine je sazvao sastanak koji je bio okidač za izradu plana nove tvornice koja bi Imunološki trebala vratiti u život.
24sata doznaje kako bi se u roku od dva tjedna na Vladi trebale naći tri točke koje bi omogućile da se krene s gradnjom tvornice vrijedne 350 milijuna kuna, a tvornicu bi gradili u Brezju. Za potrebe gradnje bi se, kako doznaje 24sata, zaposlilo i 200 novih stručnjaka. Budući da u Imunološkom još rade stručnjaci koji su radili i u doba dok je ondje cvala proizvodnja, ostaje dovoljno vremena da se "mlade snage" pripreme za budući posao jer bi gradnja tvornice trajala maksimalno tri godine, a stariji kolege imaju iskustva i znanja koje mogu prenijeti na buduće generacije.
Do sada je Imunološki zavod pripremio svu potrebnu dokumentaciju operativnog plana te revizijskih i financijskih izvještaja, procjene vrijednosti dionica kao i procjene nezavisnih pravnih i zdravstvenih stručnjaka koje su u tijeku, a put do svih dozvola je težak jer se pravni odnosi nisu riješili još od 1996. godine. No, čelni ljudi Imunološkog višemjesečnim su poslom raspetljali sve pravne zavrzlame i pripremili potrebnu dokumentaciju i planove koje Vlada treba potvrditi.
Tvornica na dva kata
Buduća tvornica nalazi se na livadi s konjima koji služe za proizvodnju zmijskog otrova, zmijarnik i ovčarnik, a zemljište je u vlasništvu društva i pod hipotekom države u iznosu od 50 milijuna kuna. Kako doznaje navedeni portal, sva nadležna ministarstva dala su pozitivno mišljenje što znači da trenutno nema prepreka za buduću proizvodnju cjepiva u Hrvatskoj.
Još 2006. godine Švicarci su napravili idejni projekt, a budući da se s gradnjom tvornice želi što prije krenuti radit će se na temelju tog plana uz eventualne preinake. Zamisao tvornice je da ona bude na kat - prizemni dio predviđen je za cjepiva protiv dječjih bolesti, poput rubeole za što Imunološki ima matične sojeve, a gornji bi dio bio za cjepiva protiv gripe. Prema pisanju 24sata, Indijci već žele potpisivati ugovore, a javljaju se i ostali partneri iz svijeta. Ukoliko će sve biti po planu, tvornicu bi mogli isplatiti u roku od jedne do tri godine.