"Ministarstvo obrane od nadležnih institucija nije dobilo poziv za angažman vojske, a bez poziva vojska ne može biti angažirana", objašnjenje je koje je ponudio medijima Goran Grošinić, glasnogovornik MORH-a.
Nadležna u ovoj situaciji bila je Državna uprava za zaštitu i spašavanje, čiji ravnatelj Damir Trut smatra da vojska nema operativu i sredstva kojima bi pomogla stanovništvu Kosinja u Lici pa je poručio MORH-u da će se s poplavom boriti sami!
"Ne znam što bi vojnik tamo radio", izjavio je Trut prije nekoliko dana. U vojsci s time ne slažu, jer su opremljeni svim potrebnim sredstvima za borbu s poplavama i pomoć stanovništvu: agregate za struju, crpke za vodu, gumene čamce i one s aluminijskim dnom, transportne helikoptere koji su pogodni za dopremu hrane i lijekova, ali i izvlačenje stanovništva...
Vojska je pomagala unesrećenima nakon izlijetanja vlaka u Rudinama, ali i za uređivanje staza na Sljemenu ili stadiona. Stanovnicima Kosinja i okolice Metkovića nisu pomogli isključivo zato što to DUZS nije htio.
Ostojić zatražio objašnjenje od Truta
Prema informacijama Jutarnjeg lista, pojedine institucije s područja Like samoinicijativno su od MORH-a tražile da im pošalju nekoliko čamaca, no to nije moglo biti realizirano jer je Državna uprava ta koja koordinira cjelokupnu akciju. Zbog ovog propusta reagirao je i Ranko Ostojić, predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.
Zatražio je izvještaj Truta o poduzetim mjerama u zaštiti stanovništva i imovine na poplavljenim područjima Metkovića i i Kosinja u Lici te objašnjenje zbog čega nije angažirana vojska.
Prethodni članci:
arti-201001110660006 arti-201001110384006