A ČOVJEK UMRO... /

Vojska tjedan dana nakon tragedije na Malom Lošinju priznala: 'Dobili smo zahtjev za helikopterskim prijevozom, ali ne na papiru'

Image
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

Nakon što je muškarac umro u vozilu hitne pomoći jer nije bilo helikoptera, o svemu je progovorio general-pukovnik Jurković

11.8.2021.
23:29
Slavko Midzor/PIXSELL
VOYO logo

Tjedan dana od tragedije na Malom Lošinju, u kojoj je 37-godišnjak mladić preminuo u vozilu hitne pomoći, jer je zbog kvara nije mogao biti prebačen helikopterom u KBC Rijeka, vojska je prekinula šutnju.

Šefa Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije, Davor Vukobrat uporno je tvrdio da je vojska zaprimila njihov zahtjev za helikopterskim prijevozom, no ovi su svaki puta odgovorili da zahtjeva nije bilo. Na kraju je general-pukovnik Siniša Jurković, zamjenik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga, za Dnevnik.hr priznao da su zahtjev dobili. Opisao je i što se događalo kobne noći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dozvolite mi prvo da izrazim sućut obitelji i prijateljima u ime MORH-a i Oružanih snaga. Jasno je definirana procedura hitnog zračnog medicinskog prevoženja. Naručitelj prijevoza, u ovom slučaju hitna medicinska pomoć, radio-vezom najavljuje da će biti hitni zračni medicinski prijevoz s određene lokacije, broj pacijenata i druge ključne informacije.

Taj naručitelj prijevoza je u tom momentu dužan popuniti papir koji ide ovlaštenoj osobi u zapovjedno središte, a zaključuje ga pilot kada izvrši svoju zadaću. Od te najave do samog obrasca traje dvije do četiri minute. Mi u ovom slučaju konkretnom, kad je mladić preminuo, nismo ni evidentirali, jer takav pisani zahtjev nije ni došao. A i netom prije toga izvijestili smo Hitnu pomoć u Rijeci da helikopter nije spreman za izvršenje zadaće i da imamo neispravnost i da je otklanjamo", otkrio je Jurković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ne možemo mi 'ajte amo, 'ajte tamo'

Dodao je da je zahtjev došao radio-vezom, ali da papira - nije bilo. "Ne možete samo na nečiji poziv, 'ajte amo, 'ajte tamo, 'ajte ovo, 'ajte ono... Ipak smo ozbiljni sustav koji počiva na procedurama, pravilima, propisima, zakonima i važećim zapovijedima", obrazložio je Jurković i naglasio da nijedan helikopter nikad nije poletio bez pisanog zahtjeva.

Image
MOGAO JE BITI SPAŠEN? /

Muškarac preminuo vozeći se hitnom od Lošinja do Rijeke; Šef hitne: 'Helikopter u tom trenutku nije bio operativan'

Image
MOGAO JE BITI SPAŠEN? /

Muškarac preminuo vozeći se hitnom od Lošinja do Rijeke; Šef hitne: 'Helikopter u tom trenutku nije bio operativan'

Osvrnuo se i na kvarove na helikopterima na Krku. Tvrdi da su prekidali radove na helikopteru nekoliko puta zbog nevremena. No, nije to jedini helikopter u Hrvatskoj.

"U Splitu imamo još jedan helikopter, s dvije dežurne posade, za hitni medicinski prijevoz i imamo dva helikoptera koji služe za ostale zadaće, prijevoz organa, potragu i spašavanje, razmješteni su u Lučkom i Divuljama. Međutim, zbog najave olujnog nevremena, nismo ih prebacivali jer smo procijenili da ćemo riješiti sami neispravnost", objasnio je general-pukovnik.

I drugi helikopter u kvaru

No, na Krku je stacioniran još jedan helikopter, također u kvaru. Na ovome je tri tjedna ranije "otišao" automat nagiba, a u pogonu bi trebao biti od četvrtka. Dodao je da su od sinoć drugim helikopterom izvršili tri prijevoza. Jurković to nije htio povezivati s aljkavo odrađenim remontom prije nekoliko godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nemamo takvih procjena. Jako puno je naleta, puno ih koristimo i neminovno je da dolazi do određenih neispravnosti. Vrijeme će pokazati je li to učestalo ili ne", istaknuo je Jurković i dodao da medicinski letovi i akcije spašavanja zbog toga nisu ugroženi.

"Apsolutno ne, jedino ako na određenoj lokaciji i u određenom vremenu nisu zadovoljeni svi uvjeti sigurnosti leta. Imamo dovoljan broj posada i raspoloživih helikoptera", zaključio je general-pukovnik Jurković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvodi se pomorska medicinska pomoć

Javio se i Hrvatski zavod za hitnu medicinu te poručio da Hitna medicinska služba ima jasno propisane standarde koji su obvezujući za sve razine sustava. Dodaju da je u tijeku provedba projekta uvođenja hitne pomorske medicinske pomoći brzim brodicama "kojim će se povezivati otoke i obalno područje Republike Hrvatske kako bi se osigurala učinkovita hitna medicinska skrb. Hitna pomorska medicinska služba uključivat će šest brodica s potrebnom opremom za pružanje hitne medicinske skrbi, a bit će stacionirani u lukama na lokacijama Mali Lošinj, Rab, Zadar, Šibenik, Supetar i Dubrovnik."

Projekt je financiran sredstvima iz europskih fondova, a dio je već otišao na nabavu automatskih biokemijskih analizatora za laboratorijsku dijagnostiku, koji se koriste na ispostavama županijskih zavoda za hitnu medicinu na 10 otoka. Osvrnuli su se i na nedostatak hitne helikopterske medicinske pomoći.

Medicinski helikopteri su strateški projekt

"Uspostava hitne helikopterske medicinske službe od strateške je važnosti za Republiku Hrvatsku, te je kao takva uvrštena u Nacionalni plan razvoja zdravstva 2021.-2027. U tijeku je programiranje financijskih sredstava u Operativnom programu Konkurentnost i kohezija za razdoblje 2021. – 2027. kako bi se osigurala sredstva iz fondova Europske unije za daljnje korake u uvođenju HEMS-a.

Sve navedeno ukazuje na kontinuirana ulaganja i jasnu viziju napretka hitne medicinske službe kao i transparentno definirane standarde koji su obvezujući za sve djelatnike, na svim razinama sustava. No, za nesmetanu provedbu istih potrebno je zajedništvo svih nas kako bismo osigurali najbolje uvjete i usluge djelatnicima i pacijentima. Slijedom toga, apeliramo na pojedince koji imaju eventualna saznanja o nepravilnostima u hitnoj medicinskoj službi da kontaktiraju nadležni županijski zavod za hitnu medicinu koji je obvezan promptno reagirati na sve potencijalne anomalije u sustavu i iznalaziti rješenja na dobrobit naših djelatnika i pacijenata", poručuju iz HZHM-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo