Nakon što je Vladimir Šeks u RTL-ovoj Noći odluke rekao kako vjeruje da je stvarna moć nije u rukama parlamenta.
"Politička moć u cijeloj Europi odvija se u neformalnim grupama gremija koje donose stvarne političke odluke koje se onda samo provode u parlamentu. Sumrak parlamentarne demokracije već je dugo u Europi, pa tako i u Hrvatskoj", izjavio je tada Šeks.
Poslodavci i poduzetnici priznaju da pokušavaju lobirati za svoje interese i ne vide ništa sporno u tome.
"Tradicionalnio, parlament je prije bio konzervativan, zatvoren, i nije bilo toliko moguće utjecati ili mu uopće pristupiti. Danas je vrijeme drugačije, otvaraju se nove mogućnosti kroz digitalno komuniciranje, a tradicionalna poimanja su ostala u raskoraku s tim", istaknuo je zamjenik glavnog direktora HUP-a Bernard Jakelić.
Sindikalisti, koji također različitim kanalima zagovaraju svoje interese, tvrde da građani često na svojoj koži osjećaju kako se odluke donose drugdje.
Najlakeše se to vidjelo kod pristajanja na politiku štednje koju je, tvrde, Bruxelles nametao svim državama članicama bez iznimke.
"U Hrvatskoj smo zapravo prečesto gledali jedan ishodljivi odnos prema Europi i Europskoj komisiji, gdje se prečesto naše vlasti, bez obzira s koje političke strane dolazili, objašnjavale kako se njih pritišće iz Komisije, kako se to mora", smatra predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.