Ovrha na plaći, po općim ocjenama nepotrebni institut čije se ukidanje predviđalo prošlogodišnjim prijedlogom novog Ovršnog zakona, prema Vladinom rokovniku aktivnosti prenesena je i na sljedeću godinu, tako da svojom složenošću i dalje ostaje uteg za poslodavce i njihove računovođe.
Kao relikt socijalizma i danas ga prate ocjene presporog uklanjanja iz sustava, iako bez jasnih razloga. Fina kao središnji nositelj provedbe ovrhe na novčanim sredstvima u slučaju ukidanja ovrhe na plaći spremna je praktički već sutra provoditi i te isprave vjerovnika, po istom sistemu kako zadužnica, tako i izjava o suglasnosti pljenidbe plaće, piše Poslovni dnevnik.
Utvrdio bi se i stvarni broj ovršenih
Banke navodno na to gledaju pozitivno jer Finin sustav smatraju pouzdanim, a tim promjenama ne protivi se ni Ministarstvo pravosuđa. Pa ipak, u najnovijim izmjenama i dopunama Ovršnog zakona, koje su upućene u Sabor, rješenja s kojima bi poslodavci odahnuli – da se administrativni teret provođenja ovrha prebaci s poslodavca na Finu - nema.
Prema riječima Davora Brkića, predsjednika Udruge računovođa pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, efikasnija naplata potraživanja i pravednost redoslijeda naplate, zaštita vjerovnika u redoslijedu naplate kao i zaštita dužnika u smanjenju kamata i nemogućnosti dvostruke naplate po ovršnoj dokumentaciji tek su dio benefita koji se ovime propuštaju.
On kaže kako bi pozitivna bila zaštita poslodavca od rizika preuzimanja tuđeg dugovanja i troška prilikom provođenja ovrha na plaći, što može biti i značajna stavka u koronakrizi, uz zaštitu dostojanstva radnika. Na taj način utvrdio bi se i stvarni broj i stanje ovršenih u Hrvatskoj.