Kazne zbog neopravdanog podizanja cijena mnogi će poduzetnici osporavati na sudu i, kažu stručnjaci, šanse su im dobre. I dalje od trgovaca vlada traži cijene 80 artikala. No, mnoge kazne poduzetnicima zbog neopravdanog podizanja cijena mogle bi pasti na sudu, uvjereni su pravnici, jer Vlada nije dobro definirala zakon.
'Ne znamo što je opravdano, a što ne'
''Problem je što ne znamo što je opravdano, a što ne. Ja bih rekla da svaki poduzetnik, koji kaže je imao povećanje usluga od strane dobavljača, mogao bi reći da je negovo povećanje cijena opravdano'', kazala je za RTL Danas Dijana Kladar, stručnjakinja za zaštitu potrošača.
Uz kazne, Vlada priprema i tzv. bijelu listu - popis cijena 80 artikala u protekloj godini u 10 najvećih trgovačkih lanaca. Samo dva - KTC i Konzum, pristali su dostaviti podatke.
''Moram reći da sam očekivao da će na to pristati i ostalih osam lanaca. Ovo je situacija u kojoj nitko ne dobiva. Mi trgovci nemamo razloga bilo što skrivat, kako se to pokušava u javnosti protumačiti'', kazao je za RTL Ivica Katavić, predsjedik Nadzornog odbora KTC-a.
DZS svakog mjeseca prati 38.000 cijena 900 artikala
Ostalih osam trgovačkih lanaca smatra da je metodologija nedefinirana i ne daju cijene cijelog asortimana od 80 artikala. Ali, Vlada već ima te podatke - kaže se u prilogu RTL-a Danas.
Naime, u svrhu praćenja inflacije, Državni zavod za statistiku svakog mjeseca prati 38 tisuća cijena 900 različitih artikala u devet gradova. To može biti polazišna točka za evidenciju i bez sudjelovanja trgovačkih lanaca. Dakle, umjesto rata s trgovcima, dovoljno bi bilo da se usklade dvije institucije, a objavom takvih cijena ne krši se zakon.
''To su cijene koje su javne. Bilo tko ima pravo objaviti cijene u nekom trgovačkom lancu'', kaže Dijana Kladar, stručnjakinja za zaštitu potrošača.