Eksperimantirat će se bez knjiga? /

Veliki problemi na vidiku! Počinje nastava, a nije sve spremno: Nema računala, udžbenici nisu ni u tiskari...

Iz sindikata učitelja upozoravaju da će u najvažniju školsku godinu zabrinuti i neisgurni ući i učitelji.

1.9.2018.
20:30

Do početka nove školske godine ostala su dva dana. Ponedjeljak se s najvećim nestrpljenjem očekuje u 74 škole u kojima počinje provođenje eksperimentalne faze kurikularne reforme i to bez svih udžbenika. 

U potpunosti nisu opremljene ni informatičke učionice, a iz sindikata učitelja sve su glasnija upozorenja da će u najvažniju školsku godinu zabrinuti i neisgurni ući i učitelji.

U ponedjeljak počinje Škola za život, eksperimentalni program s kojim će 50 % škola prvih dana doslovno eksperimentirati. Jer udžbenika još nema.   

"Sad pojedini udžbenici još nisu ni u tiskari. To nismo dosada imali i tu će biti ozbiljnih zakašnjenja jer svako kašnjenje s udžbenicima povlači i neke vrste korekcija u samoj izvedbi nastavnog programa. Očito će se mnoštvo problema morati rješavati u hodu", rekao je Željko Stipić, predsjednik Sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu Preporod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica obrazovanja Blaženka Divjak uvjerava da će ostatak udžbenika na školskim klupama biti do kraja tjedna. I tu kašnjenjima nije kraj pa je u problemima i informatika, koja od ponedjeljka postaje obvezna u 5. i 6. razredu.

"Niti su stigla sva računala, koja su trebala stići učenicima na klupe na kojima će raditi, niti su stigli udžbenici. Imate problem s edukacijama nastavnika za tu informatiku. Nisu spremni ni digitalni obrazovni sadržaji, a godinu dana trajala je priprema za 
obaveznu informatiku. 3.rujna krećete zapravo s ničim", istaknula je Dora Kršul, novinarka portala Srednja.hr.

U 74 osnovne i srednje škole u svim županijama na drukčiji način učit će i raditi 8500 učenika i gotovo 2000 učitelja. Iza njih je oko 137 dana edukacije, ali pitanja je sve više.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pojedini roditelji već zovu učitelje da ih pitaju što će biti s opremom koja još nije stigla u škole. Takvo stanje je nesigurno i zabrinjavajuće za sve i sasvim sigurno ne doprinosi dobrom rezultatu i početku nove školske godine", kazala je Ana Hinić iz Sindikata hrvatskih učitelja.

Škola za život za učenike znači 30 posto lakše školske torbe, a za učitelje i povišicu od maksimalno 15 posto. Isplaćivat će se za prekovremeni rad, ali samo iznimno. Iz sindikata poručuju: "Ili nikome ili svima".

"Sve ostalo je za osudu jer će ravnatelji bez ikakvih kriterija, jer kriteriji ne postoje, jednima odobravat prekovremeni rad, drugima ne odobravat, a rezultat i jednog i drugog će biti samo nove podjele u našim zbornicama, a to nam ne treba", kazao je Stipić. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jer će u ponedjeljak i u zbornicama i u učionicama briga biti dovoljno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo