Prije točno 150 godina izumljen je torpedo. Manje ljudi zna da ga je izumio Riječanin Ivan Lupis, a ubrzo nakon toga licencu za korištenje zatražilo je 19 zemalja te je torpedo postao standardno naoružanje razvijenijih ratnih mornarica.
Izložbom nekih od najstarijih očuvanih primjeraka torpeda i njihovih dijelova, pristiglih iz Hrvatskoga pomorskog muzeja u Splitu, u srijedu je u preuređenome željezničkom skladištu na Žabici u Rijeci postavljena izložba o povijesti torpeda kojom se obilježava 150. godišnjica njegova prvog predstavljanja austrijskoj ratnoj mornarici u Beču.
Izum je 21. prosinca 1866. povjerenstvu austrijske ratne mornarice predstavio engleski inženjer i direktor riječke tvornice metalnih proizvoda Robert Whitehead. On je, na temelju zamisli Riječanina Giovannija Biagia Luppisa (Ivan Vukić ili Vukičević) iz 1860. godine o eksplozivnoj napravi nazvanoj "čuvarom obale", koja bi se kretala sama i kojom bi se upravljalo s obale, razvio, na početku u suradnji s Luppisom, novi tip oružja - torpedo. U Rijeci se torpedo proizvodio do 1966. godine.
Ravnatelj Muzeja grada Rijeke Ervin Dubrović istaknuo je da se ne slavi torpedo kao oružje, nego kao visokotehnološki proizvod. "Divimo se kreativnosti Whiteheada i suradnika i ponosimo se time što je u priči o torpedu dobro", rekao je i zahvalio Hrvatskome pomorskom muzeju iz Splita na posudbi torpeda i dijelova.
Kustos Pomorskoga i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja u Rijeci Ivo Mileusnić rekao je da su ta torpeda iz Rijeke 1980. prevezena u Split, a neka još i prije. Izrazio je zadovoljstvo što će torpeda u Rijeci biti izložena i sljedeće godine te što će se zbirka stalno upotpunjavati.
Jedan od najzaslužnijih za razvoj zbirke te prikupljanje torpeda i dijelova iz podmorja, satnik Goran Pernjek najavio je da će sljedeće godine u Rijeku u trajno vlasništvo iz Norveške, zahvaljujući zauzimanju gradonačelnika Vojka Obersnela, stići torpedo iz 1875. godine, koji je proizveden među prvih stotinu.
Osim toga, Hrvatska ratna mornarica sljedeće godine posudit će za izlaganje dva riječka torpeda, rekao je.
Prigodne govore održali su pročelnik županijskoga upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Valerij Jurešić i zamjenik riječkoga gradonačelnika Marko Filipović.
Skladište za Žabici uređeno je kao otvoreni depo Muzeja grada Rijeke. Osim tog muzeja, organizator izložbe je i Pomorski i povijesni muzej Hrvatskoga primorja iz Rijeke. Namjera je da se u sljedećih nekoliko godina otvori muzej torpeda i riječke industrijske baštine.