Došlo je do pobune hrvatskih vatrogasaca. Zbog neprovjerenih svjedodžbi iz Bosne i Hercegovine sve manje znaju tko ulazi u službu. Na javnom natječaju u lipnju s takvim svjedodžbama već odbijeni, ali su uzvratili tužbama.
"Hrvatska država ne bi trebala nostrificirati takve diplome s obzirom na to da je ovo prezahtjevan posao i osobno ne bi volio rukovoditi intervencijom a da je sa mnom na terenu vatrogasac koji je završio školu koji nikad nije bio na požaru i koji nema prakse", govori umirovljeni zapovjednik JVP Zadar Željko Šoša.
A upravo to prijeti njegovim kolegama jer se na natječaj jedne javne vatrogasne postrojbe prijavili su se polaznici baš sa svjedodžbama iz Širokog Brijega. Odbili su ih, a oni su uzvratili tužbom jer iako njihova obuka ne podrazumijeva nikakav praktičan rad, Hrvatska priznaje taj komad papira.
Kolika je razlika, najbolje znaju vatrogasci. "Ulazimo u podrumski prostor koji je naravno u neredu, uvijek je tako, imamo čak i plinske boce. Vatrogasci prvo moraju utvrditi koje je žarište požara, što gori i postoji li opasnost i za njega", govori pomoćnik ravnatelja za obrazovanje Državne vatrogasne škole Stjepan Purgar za RTL, prenosi Danas.hr
Prošli su i psihološka i liječnička testiranja a za kraj - završni rad. Polaznici državne vatrogasne škole moraju položiti 13 predmeta i to ne samo teorijskih, oni imaju obaveznih 470 sati praktične nastave. Održava se na ovakvim mjestima koje oni zovu baza ali i po terenu, najčešće u šumama.
Dopisno do zvanja vatrogasca
Za razliku od svega ovoga u školi u Širokom brijegu čije se svjedodžbe u Hrvatskoj priznaju njihove kolege mogu sve odraditi dopisno, nitko o kurikulumu ništa ne zna, tko su predavači, imaju li ispite, ništa. Iz škole se ne javljaju
U Centru za obrazovanje iz BIH na kojem doslovno možeš izabrati što želiš biti iz stotine zanimanja za koje su, očito, licencirani - vatrogasac je samo tamo neka 40. točka na popisu za prekvalificiranje.
"Bilo bi dobro da naši stručnjaci možda usporede te nastavne planove i programe da utvrde ima li dovoljno praktičnog rada. Vatrogasci kad završe školu moraju imati dovoljno dobre vještine", kaže ravnateljica Državne vatrogasne škole Ljerka Kopričanec Matijevac