U proizvodnu halu Varteksu ni danas se nisu vratile stotine radnika.
"Radnike sam pustio na njihov zahtjev", tvrdi Dražen Dobiš, predsjednik Uprave Varteksa.
Novi – jučer imenovani predsjednik uprave Varteksa ima razumijevanja za ljude koji rade na minimalcu.
"Ja ne mogu vjerovati da u današnje vrijeme mogu živjeti s tim novcima", kazao je Dobiš.
Vremena za firmu u blokadi je malo.
"Moramo izaći pred njih ili ide stečaj, da li ide štrajk", rekla je Božica Čićek Mutavdžić, sindikalna čelnica Varteksa i članica NO.
I to za četiri dana.
"U ovom trenutku nitko ne može dati garanciju da plaća bude, ali nitko ne može dati garanciju da je ne bude", kazala je Čićek Mutavdžić .
Prvu ovrhu nad poljuljanim Varteksom povukla je država – milijun i pol kuna. Porezna se uprava s današnjim danom naplatila do zadnje lipe. Ovrhu je onda potegnuo i Grad.
"I sada kuka i motika na grad, a država ga prije ovršila i dovela u tešku situaciju", kazao je je zamjenik gradonačelnika Varaždina Miroslav Marković.
Danas je održan hitni sastanak vjerovnika.
"Već je više mjeseci ona u blokadi jer se drugi vjerovnici ne mogu dogovoriti koliko će tko uzeti", tvrdi Nenad Bakić, najveći pojedinačni doioničar Varteksa
Tko sada kroji Varteksu? Neki su vjerovnici spremni Varteksu dati još vremena, no jesu li u većini?
"Mišljenja sam da je sastanak 51 posto optimističan", kazao je Dobiš.
Ključna je nekretnina čija je prodaja prigovarana s jednim trgovačkim lancem. Ali raspodjela 30 milijuna koji bi legli na račun je sporna.
Nismo uspjeli potvrditi tko je od vjerovnika, među kojima su banke i HBOR, onaj tko nije spreman na kompromis. Prodaju Varteksovih nekretnina svojedobno je Vlada proglasila strateškim projektom.
"Ako vam od 200.000 kvadrata 70.000 kvadrata ide trgovačkim centrima onda znate da to baš nije optimalno i nije dobro promišljeno ali i da Varteks ne može ni birati", smatra Marković.
Bivši većinski vlasnik koji je svoja dugovanja prenio na drugu pravnu osobu kaže da kaže da se ostali sudionici već pola godine ne mogu dogovoriti.
"Dolazi do nevjerojatne blokade raznih aktera koji odbijaju maknuti hipoteke da se napravi transakcija, to su prvenstveno banke. Nažalost tu je veliku ulogu imao i HBOR. Nevjerojatno je da ti HBOR pokupi novac usred krize", ističe Bakić.
Na naš upit U HBOR-u kažu da pitanja spadaju u domenu bankarske tajne te da informacije nisu u mogućnosti ustupiti. Do ponedjeljka se radnici nadaju da će moći opet na posao.