USTAVNI SUDAC: /

'Stožer nije imao zakonsko pravo donijeti odluku o zabrani napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravišta'

Image
Foto: Robert Anić/PIXSELL

Ustavni sudac Andrej Abramović smatra da Vlada nije imala ustavne osnove donositi restriktivne mjere za suzbijanje epidemije koronavirusa, no to je ipak učinila,

30.3.2020.
22:07
Robert Anić/PIXSELL
VOYO logo

"Nacionalni stožer za krizna stanja nije imao zakonsko pravo 23. ožujka donijeti odluku o zabrani napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravišta. Zakonom o sustavu civilne zaštite, a ni njegovom dopunom koju je Sabor usvojio 18. ožujka takva ovlast Nacionalnom stožeru nije dana. Mjere za suzbijanje širenje koronavirusa su nužne, ali trebaju ih donositi tijela koja su predviđena Ustavom i zakonom te u procedurama koje su propisane ustavom i zakonom. Ne može se na Stožer civilne zaštite novelom Zakona o sustavu civilne zaštite prenijeti ovlasti svih tijela iz svih zakona jer to znači suspenziju demokracije, de facto diktaturu", upozorio je ustavni sudac Andrej Abramović člankom na pravničkom portalu iusinfo.hr.

Sudac u članku nije želio polemizirati s mjerama koje se poduzimaju u borbi protiv širenja epidemije COVIDA-19, već mu je cilj "da upozori na to tko ih poduzima i držimo li se ustavnih i zakonskih mehanizama koje smo sami stvorili i kojih se moramo držati da ne bismo izgubili one vrijednosti koje su u demokratskom društvu čak i važnije od ljudskih života".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ODLUKA O ZABRANI NAPUŠTANJA PREBIVALIŠTA STUPA NA SNAGU: /

Mjera vrijedi za sve osim nekoliko skupina ljudi, oni će dobiti propusnice

Image
ODLUKA O ZABRANI NAPUŠTANJA PREBIVALIŠTA STUPA NA SNAGU: /

Mjera vrijedi za sve osim nekoliko skupina ljudi, oni će dobiti propusnice

Izbjegavanje dvotrećinske potpore Sabora

Abramović sumnja da je Vlada nastojala izbjeći dvotrećinsku potporu Sabora pri donošenju mjera koje zadiru u Ustavom zajamčena ljudska prava te kao argument navodi članak 16. Ustava po kojem joj je dovoljna obična većina. Dodao je kako je to Vladi uspjelo zbog nesloge pravne teorije, inertnosti i ravnodušnosti pravne i opće javnosti te izolacionističke politike Ustavnog suda. Upravo je zbog potonjeg kritizirao i svoje kolege.

"Ustavni sud sustavno, koristeći kao zaklon nedostatak izričite ustavne norme, odbija sudjelovati u tumačenju Ustava u (realnom) vremenu krize, inzistira na odlučivanju post festum, kad i eventualno utvrđenje nerazmjernosti poduzetih mjera neće više nikome ništa značiti".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Loš utjecaj na ljudska prava

Abramović se kao medicinski laik ne usudi prognozirati kako će takva postupanja utjecati na borbu protiv pandemije, ali je uvjeren kako će utjecati loše na zajamčena ljudska prava.

"Nema te nužde koja opravdava postupanje mimo zakona i Ustava jer i Ustav i zakoni reguliraju stanje nužde. Ne čini zajednici najbolje onaj tko traži prečace već onaj koji održava putove. Procedura je glavna zaštita demokracije, a dugoročno gledano šteta na demokraciji veća je od štete izazvane bilo kakvim virusom", zaključio je ustavni sudac.

Situaciju s koronavirusom iz minute u minutu u Hrvatskoj i svijetu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo