Ustavni sud je zaključio kako HRT ne zlorabi monopolski položaj, niti je na neustavan način stavljen u povoljniji položaj u odnosu na komercijalne pružatelje radiodifuzijskih usluga, piše Večernji list.
RTV pristojba
U obrazloženju odluke kažu da RTV pristojba od 80 kuna koju plaćamo nije paraporez jer nije direktno vezana uz vlasništvo RTV prijamnika, već za pristup javnim radiodifuzijskim uslugama.
Dok je Savez udruga za zaštitu potrošača Hrvatske prigovorio kako HRT ima “monopolski” položaj, druge su medijske kuće diskriminirane, a građani su obvezani na linearno podmirenje javnih troškova, Ustavni je sud dao za pravo zakonodavcu te Ministarstvu kulture koje se očitovalo o prijedlozima, da pristojba kao “oblik financiranja javnog servisa jest državna potpora koja je u RH postojala prije stupanja na snagu Ugovora o EU-u”, te se koristi u skladu s Pravilima o državnim potporama.
Poseban položaj?
Kažu kako unatoč toleriranju posebnog položaja HRT-u ne može se nužno govoriti o zloporabi monopolskog položaja.
To što Nadzorni odbor HRT-a određuje visinu pretplate nije sporno jer mu je Sabor prenio tu ovlast, a HRT je javna ustanova. Nije diskriminirajuće što fizičke i pravne osobe različito plaćaju pristojbu, neki jednu bez obzira na to koliko prijamnika imaju (ugostitelji za četiri), a neki za svaki prijamnik. Jer su te skupine međusobno neusporedive, smatra sud.
RTV pristojba od 80 kuna koju plaćamo nije paraporez, nije (izravno) vezana uz vlasništvo RTV prijamnika, već za pristup javnim radiodifuzijskim uslugama.