Kolumna Ladislava Tomičića /

(U)Škoro predsjednik ili Škoro pa predsjednik: Najveći problem je taj što ćemo ga još bolje upoznati

Image
Foto: Matija Habljak/PIXSELL

Za razliku od Vladimira Zelenskog koji je imao sličnu PR strategiju u kampanji za ukrajinskoga predsjednika, Miroslav Škoro hrvatskim biračima je - dobro poznat

24.6.2019.
20:42
Matija Habljak/PIXSELL
VOYO logo

Miroslav Škoro - biznismen, pjevač, skladatelj, tekstopisac i političar koji je donedavno vjerovao da je politika prljavija od estrade (Jutarnji list, 3.veljače 2008.) - ponovno se bacio u ustajalu vodu, ovaj put na glavu, bez stranačkog pojasa za spašavanje koji je nosio u prijašnjim izletima na obale hrvatske političke močvare.

U najavi predsjedničke kandidature Škoro je izložio program povećanja predsjedničkih ovlasti, dajući na znanje da bi htio imati pravo udariti šakom o stol, onako kao Franjo Tuđman. Mora se primijetiti, predsjednički kandidat pred sebe je stavio krupan zalogaj i veliko je pitanje hoće li ga moći progutati. Anketna istraživanja javnog mnijenja Škoru ne ostavljaju bez šansi. Već u prvoj anketi u kojoj se pojavio, onoj od 21. svibnja ove godine, zauzeo je treće mjesto po popularnosti, iza Kolinde Grabar Kitarović i Zorana Milanovića. Vjeru da bi nam Škoro mogao otpjevati svjetliju budućnost tad je
pokazalo 9,6 posto ispitanih građana i građanki. Ništa posebno, reklo bi se, ali kandidat i njegov tim imaju razloga za optimizam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oni vjeruju da Škoro može dobiti velik udio glasova razočaranih birača, da može na izbore izvući ljude kojima su svi političari isti, a prostor za izlov otvoren je i u biračkom bazenu vladajuće stranke i aktualne predsjednice države. Naime, iza romantične veze Kolinde Grabar Kitarović s ekstremnom desnicom ostao je znatan broj uplakanih, koji su danas u potrazi za novom romansom. U igri je još i pretpostavka da šef HDZ-a Andrej Plenković uživa vrlo nestabilnu podršku u stranačkoj bazi pa bi se i tu mogao uzeti koji glas. Nije to sasvim loša računica, ali tu su i kapitalni minusi koji će utjecati na konačan račun.

Do izbora je ostalo još oko šest mjeseci, a do tog dana kandidat Škoro će se nalaziti pod povećalom medija i još ćemo svašta o njemu doznati. Na primjer, njegov estradni kolega Dražen Turina Šajeta na Twitteru je objavio: "Znate li one strane tvrtke koje utjeruju dugove našim građanima, koje otkupljuju od banaka i sličnih? E pa Škoro se svojedobno gorljivo zalagao da i ZAMP svoje dužnike proda jednoj takvoj! Na sreću nije prošlo jer među nama kompozitorima ima i onih koju Hrvatsku vole iskreno." Ova
Šajetina objava izazvala je nemalu pozornost na društvenim mrežama - koje će, usput rečeno - biti glavni i presudni propagandni alat u kampanji - i eto ti jednog trna u peti predsjedničke kampanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U HDZ ga primio Sanader

S obzirom na to da će protiv sebe imati HDZ-ovu infrastrukturu, Škoru se u medijima neće štedjeti, a materijala za novo čitanje iz njegove političke, poslovne i estradne prošlosti ima više nego dovoljno.

U Hrvatsku demokratsku zajednicu ga je, recimo, primio glavom i bradom Ivo Sanader, bivši premijer i šef HDZ-a koji posljednjih godina u hrvatskom društvu glasi za simbol političke korupcije. Miroslavu Škori i nekolicini drugih poznatih osoba i novopečenih članova Sanader je stranačke iskaznice uručio 30. listopada 2007. godine, a Škoro će taj čin nazvati "obnovom članstva". Novine iz tog vremena pišu: "Svi (primljeni članovi) odreda rekli su da su u HDZ ušli zbog Ive Sanadera te da mu žele dati doprinos u izgradnji još bolje Hrvatske, što je i naziv njihova programa".

"Ulaskom u HDZ stojim iza svih pjesama, i u djelovanju u toj stranci to ću činiti... Kad osjetim da se pod krinkom demokracije udara na temeljne vrednote, preuzimam dio odgovornosti za budućnost svoje obitelji i djece", rekao je Škoro na primanju u HDZ-ovce. Stranačka iskaznica omogućila mu je da uđe u Sabor kao kandidat HDZ-a u VI. izbornoj jedinici. U saborskim klupama sjedio je deset mjeseci.

U utrci za gradonačelnika

Stranka je Škoru odmah bacila i u bitku za osječkoga gradonačelnika, ali avaj, s njim kao nositeljem HDZ-ova stranačka lista na prijevremenim lokalnim izborima 2008. godine u Osijeku je dobila samo 8837 glasova, manje od Vladimira Šišljagića i HDSSB-a (10.383 glasova), manje od Ante Đapića i HSP-a (13.755 glasova). Ispostavilo se tako da je Hrvatska demokratska zajednica Škorinu popularnost u Slavoniji i Osijeku precijenila, iako će njegovih pet osvojenih vijećničkih mjesta pokušati prikazati kao
dobar rezultat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon kratka i neuspješna izleta u političku arenu Miroslav Škoro povući će se iz Sabora, s ovim obrazloženjem: "Jedan od osnovnih, ako ne i osnovni razlog što odlazim jest percepcija političara u našoj javnosti. Bez obzira na to što činio, možeš se na glavu postaviti, ali za javnost si lopov i kriminalac..."

Krivnju za takav doživljaj političara u javnosti tad je plasirao na adresu medija. Kao medalju će kasnije nositi činjenicu da je saborsku plaću davao u fond "Milo moje", koji je podupirao rad osječke bolnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razočarala ga politika

Kad Sanaderova era bude privedena kraju, kad i njegova nasljednica Jadranka Kosor dođe svome kraju, Miroslav će Škoro - 2012. godine - vratiti stranačku iskaznicu HDZ-a, javno deklarirajući svoje razočaranje politikom i političarima. U predsjedničkoj kampanji ovaj dio Škorine političke karijere bit će stavljen pod povećalo i neizbježno će se nametati pitanja o njegovim političkim kapacitetima, dosljednosti, o nastupima za Sanaderov HDZ i o optužbama da je i sam dobivao novac iz HDZ-ovih crnih fondova...

Puno pitanja bit će postavljeno Miroslavu Škori, a u takvim okolnostima njegovom timu bit će vrlo teško prezentirati kandidata kao političku novinu, kao čovjeka koji dolazi izvan politike i namjerava ju mijenjati. Za razliku od Vladimira Zelenskog koji je imao sličnu PR strategiju u kampanji za ukrajinskog predsjednika, Miroslav Škoro hrvatskim biračima je dobro poznat, a gotovo šest mjeseci im je ostalo da ga upoznaju još bolje. To je najveći minus njegovog plana da postane predsjednik.

Stavovi koji su izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora te ne odražavaju nužno stav redakcije portala Vijesti.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo