Novoizabrani predsjednik Ivo Josipović u subotu navečer bio je gost emisije Klasična večer zagrebačkih šišmiša, koju vodi Zlatko Madžar na Radio Sljemenu.
U prvih sat vremena Josipović je razgovarao s Madžarom o glazbi, a nakon toga uslijedila su pitanja javnih djelatnika iz područja kulture i znanosti, piše Jutarnji list.
Ivo Goldstein pitao je Josipovića da komentira rezultate izbora koji su pokazali da je biračko tijelo u Hrvatskoj i dijaspori, pogotovo u Bosni i Hercegovini, podijeljeno više nego ikada.
"Ustroj, stabilnost i prosperitet BiH u prvom redu je pitanje triju naroda koji tamo žive, ali je i strateško pitanje Hrvatske jer o stabilnosti te susjedne i prijateljske zemlje ovise i naša stabilnost, sigurnost i gospodarski prosperitet. Slažem se, u BiH je vođena pogrešna politika koja je pothranjivala apetite koji su nerealni i koja je dovela do monolitnog uvjerenja da se samo jedna politička opcija u Hrvatskoj kao brine o Hrvatima u BiH i štiti ih. Na izborima u BiH dobio sam oko sedam posto, s tim da sam u nekim dijelovima dobio i 26 posto, što pokazuje da možda ima potencijala za neke promjene. Naime, neprirodno je da se cijeli jedan korpus u cijelosti izjašnjava za samo jednu političku opciju. To nije dobro jer je disperzija normalna..." , rekao je Josipović.
Miljenko Jergović: U jednom intervjuu izjavili ste da se nikad niste u potpunosti posvetili glazbi jer ste znali da niste Mozart. E sad, kako čovjek može biti siguran da nije Mozart ako se nije u potpunosti posvetio glazbi?
"Postoji neki unutarnji osjećaj koji vam to kaže, iracionalni dio koji prepoznaje takve stvari. Postoji ona scena u filmu Amadeus u kojoj Salieri, koji je tamo vrlo nepravedno prikazan, proklinje Boga i kaže: ‘Dao si mi dara da prepoznajem genijalnost, ali mi nisi dao dar genijalnosti.' Ja, naravno, ne proklinjem Boga, svjestan sam da se moje skladbe izvode i nadam se da će tako ostati, ali Mozart nisam, kao što to nije ni 99 posto suvremenih skladatelja. Uostalom, nisam ni takav karakter da bih bio u stanju posvetiti se samo jednom području", kazao je Josipović.
Miroslav Gašparović pitao je Josipovića kakav je njegov odnos prema promidžbi hrvatske kulture, koja, nažalost, nije dovoljno prezentirana na međunarodnoj sceni?
"Relativno dosta izdvajamo za kulturu, ali ne na pravi način, sredstva se rasipaju i nikad nismo uspjeli izdvojiti što bi to bio hrvatski kulturni brend te uložili napore da to sustavno reklamiramo i učinimo svjetski prepoznatljivim, kao što je to, primjerice, Poljska učinila s glazbom. Poticat ću takve napore", rekao je Josipović.
Zdravko Zima: Svjesni smo da znanje u Hrvatskoj nije na pretjeranoj cijeni, da smo prihvatili logiku kapitala i pukog profita te vlada stav 'što će ti znanje i pamet ako nemaš para'. Kako razviti svijest da nije samo profitabilno igrati nogomet i iznajmljivati apartmane na Jadranu?
"Trebamo se složiti u koje vrijednosti vrijedi ulagati. Nije dovoljno reći: djeco, morate učiti, a nemojte igrati nogomet. Država doista mora stati iza znanja i izvrsnosti. O tome se, uostalom, puno priča, ali je rezultat upitan. Poduzetnike moramo uvjeriti da svoje resurse ne fokusiraju samo, recimo pojednostavljeno, na neki NK, nego i na privatna sveučilišta, institute, znanost, obrazovanje i kulturu, jer će tako obogatiti društvo i unaprijediti upravo ono za što se oni bore – tržišta rada, biznis, poduzetništvo. Moramo senzibilizirati to poduzetničko društvo da se isplati ulagati u ta područja, što je praksa itekako prisutna u svijetu", poručio je Josipović.
Andrea Feldman pitala je Josipovića s kojom bi se povijesnom osobom najradije identificirao?
"Najlakši odgovor – ni s jednom. Iz istog razloga zbog kojeg ne znam odgovoriti na pitanje koji mi je najdraži skladatelj. Nema jednog, ima ih puno", kazao je novoizabrani hrvatski predsjednik, piše Jutarnji list.
Prethodni članci:
arti-201001200785006 arti-201001190464006