Nakon što je iz MUP-a nemušto objašnjeno za Danas.hr što bi to moglo značiti omalovažavanje policijskog službenika, a koje bi optuženog građanina moglo koštati i do 15.000 kuna, kontaktirali smo člana našeg Stručnog tima, Programskog voditelja Centra za mirovne studije Gordana Bosanca, da nam prokomentira njihovo objašnjenje.
Kao i većina naših čitatelja, koji su ironično ocijenili kako se radi o "tako preciznoj definiciji koja uopće ne ostavlja mjesta policijskoj samovolji i zloupotrebi", i Bosanac nam kaže kako je iz odgovora MUP-a jasno da termin "omalovažavanja" ima previše subjektivnih karakteristika.
"Adekvatnije bi bilo da se koristi pojam 'vrijeđanje' jer je jasno da mrki pogled upućen policajcu nije nužno 'vrijeđanje', ali se može subjektivno shvatiti kao omalovažavanje", kaže nam Bosanac koji upozorava i kako je primjer koji navodi MUP o "uvredljivoj gesti isticanjem srednjeg prsta ruke" prije svega vrijeđanje. "Omalovažavanje je po meni puno širi i neprikladniji pojam od pojma "vrijeđanja" ali bi u svakom slučaju bilo dobro da se preciznije definira što to znači vrijeđati (npr. psovke, gestikulacija u obliku psovke, bacanje policijske kape i sl)", smatra član našeg Stručnog tima.
Punjenje državne blagajne
No, najveći i ključan problem, smatra Bosanac, ipak leži u tome što je u prekršajnom postupku policija ujedno i tužitelj te sama prikuplja dokaze za sud, a ujedno je i stranka u postupku. "To stavlja osumnjičenika u nepovoljni položaj kada se radi o sudskom postupku i trebalo bi ugraditi pravni mehanizam da u slučajevima kada je sama policija stranka u postupku imamo neovisnog istražitelja, tj. tužitelja", ističe Bosanac.
Osim toga, naše čitatelj najviše je zanimalo kako bi se policija sankcionirala u slučaju omalovažavanja građana. A evo kako je čitav slučaj prokomentirao jedan čitatelj: "Umjesto demokracije sprema nam se policijska država koja će ovim putem pokušati napuniti državnu blagajnu i usput ostvariti pravo da vam začepe usta zbog nepodnošljive svakodnevice. Jesen i zima bit će u potpunosti napete i prosvjedničke, a ovaj je zakon samo sredstvo da se ljudi uplaše za svoju egzistenciju i da i dalje pokorno šute i gledaju u pod. Boje se naše reakcije kad zahladi, a računi porastu", zaključuje čitatelj.
Naljutio vas je neki potez Vlade? Niste sigurni kako će se novi zakon odraziti na vašu budućnost? Muče li vas komunalna poduzeća neopravdano visokim računima ili lošom uslugom? Imate neki drugi problem o kojem želite mišljenje nekog od članova našeg Stručnog tima? Pišite nam na strucnitim@portal.net.hr