Navode da Hrvatska već 100 dana ima novu Vladu. "Mediji se drže na uzdama, a nacionalistički ton sve je glasniji", stoji u uvodu analize.
Kako piše Spiegelov autor Keno Verseck, hrvatski ministar kulture Zlatko Hasanbegović u svojih je stotinu dana na vlasti već učinio mnogo. Trivijalizirao je fašističke zločine. Smanjio je ili ukinuo financijsku potporu politički nepodobnim kulturnim i medijskim projektima, a u školama i na javnoj televiziji zahtijeva više patrotizma.
Njemački list se osvrnuo i na posjet Hrvatskoj visokog povjerenika Vijeća Europe za ljudska prava . "U Hrvatskoj su društvena kohezija i pluralizam pod prijetnjom", zaključio je Muižnieks na kraju svog petodnevnog boravka u Hrvatskoj.
Nijemci ističu da su to izrazito oštre riječi nakon prvih stotinu dana kontroverzne vlade. Pišu da je potkraj siječnja vlast u Hrvatskoj preuzela koalicija nacionalističko-konzervativne partije Hrvatske demokratske zajednice i Mosta.
'Poteze u Vladi vuče Karamarko'
U analizi navode da na čelu Vlade stoji bivši menadžer u farmaceutskoj industriji Tihomir Orešković, ali da zapravo sve poteze vuče lider HDZ-a i potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko.
Spiegel navodi kako je nova Vlada obećala fundamentalne reforme koje Hrvatska hitno treba, poput smanjenja javnog duga, povećanja konkurentnosti gospodarstva, reforme neefikasne javne uprave, smanjenja nezaposlenosti i sprječavanja iseljavanja mladih, no, ističe njemački list, umjesto reformi nova se vlada samo bori protiv slobode medija.
Spiegel podsjeća na prvu veliku kontroverzu nove Vlade, što je bio pokušaj bivšeg ministra branitelja Mije Crnoje da osnuje "registar izdajnika". Nakon pobune javnosti, plan je propao, a Crnoja je, kako navode, dao ostavku zbog raznih poreznih prijevara.
Ministar kulture veliča ustaške zločine
Kao drugi slučaj Spiegel navodi kontroverznu odluku Sabora da ponovno sponzorira godišnju komemoraciju na Bleiburgu. Nijemci su se posebno osvrnuli na ministra kulture Hasanbegovića i njegov tekst o ustašama iz 1996. godine. Ističu da Hasanbegović tvrdi kako ne brani ustaše, ali da istodobno veliča njihove zločine.
Uz povijesnu i kulturološku bitku koja se vodi u Hrvatskoj, Spiegel navodi i primjer gašenja HRT-ove satirične emisije "Montirani proces" i niza smjena na javnoj televiziji.
Spiegel kroz razgovore s hrvatskim intelektualcima analizira bliži li se Hrvatska scenariju kakav se događa u Mađarskoj ili Poljskoj.
"Rizik je stvaran, ali još uvijek smo daleko od Mađarske ili Poljske", smatra politolog dr. sc. Sandro Knezović.
"Nacionalistička-konzervativna revolucija u Hrvatskoj zapravo je zamjenska akcija vlade koja nije u stanju upravljati", zaključio je politolog Žarko Puhovski za Spiegel.