Iz ministarstva znanosti i obrazovanja stigla je informacija kako će se, prema dogovoru sa zagrebačkim gradskim uredom, uvesti jedinstveni ispit koji će pisati svi učenici koji trebaju upisati srednje škole. Prošle godine su učenici trebali ići od škole do škole i u jednom danu pisati više prijemnih.
Da umjesto dva ili tri prijemna pišu samo jedan koji vrijedi za sve škole, kažu, bio bi veliko olakšanje.
"Ovako bi se mogla spremiti lakše i znati što očekujem za taj jedan ispit, nego da se spremam na dva različita načina za dvije različite škole", kaže Lucija Srzić, učenica OŠ Jure Kaštelana u Zagrebu za RTL Danas.
Primjeni kao kriterij imat će osam zagrebačkih gimnazija
"Učenici ne moraju, ako su zainteresirani za prirodoslovno matematički smjer, ići na 5, 6, 7 prijemnih nego pišu jedan jedinstveni koji će se odvijati u isto vrijeme. Možda da oni odu pisati u onu školu koja je prvi izbor, a onda se lako kroz aplikaciju za upise rasporede prema rezultatima i prioritetima", objašnjava ravnateljica Prve gimnazije u Zagrebu, Dunja Marušić Brezetić.
Uz ocjene, prijemni kao kriterij za upis ove godine imat će osam zagrebačkih gimnazija, jedna više nego lani. Prvi put provest će ih Treća gimnazija za prirodoslovno-matematički smjer. Mjesta ima za 52 učenika, a prijavi ih se i nekoliko puta više.
"Više ne možemo razlučiti koji učenici stvarno se trebaju tu upisati, a koji se upisuju samo zbog ocjena. Ocjene iz matematike i znanje s kojim učenici dolaze nisu u korelaciji", kaže ravnateljica Treće gimnazije u Zagrebu, Darka Sudarević.
Za dva tjedna važan sastanak ravnatelja
Baš zato mnogi ravnatelji slažu se da sustav upisa u srednje škole treba mijenjati.
"Mislim da bi bilo dobro razmisliti o promjeni načina upisa da li kroz vanjsko vrednovanje koje je ove godine eksperimentalno ili na neki drugi način. Da se smanji pritisak na te gimnazijske programe i da mi više nemamo hiperprodukciju odlikaša", kaže Krešimir Supanc, ravnatelj OŠ Jure Kaštelana u Zagrebu.
Prijemni će i ove godine nositi deset bodova. Škole bi zajednički trebale sastaviti ispite iz pojedinih predmeta, a rezultate priznavati bez obzira na to gdje se ispit piše. Sastanak na kojem bi se trebali oko svega usuglasiti, ravnatelji imaju za dva tjedna.