U Hrvatskoj se knjige jako malo čitaju. Čak 50 posto ljudi knjige uopće ne zanimaju. Ali zanimljivo je kako interes za knjigu raste s odlaskom u kaznionicu. Ondje je čitanje omiljena aktivnost.
Hodnici zatvora u Remetincu često su potpuno prazni. Možda jer zatvorenici u svojim ćelijama čitaju knjige, jer za razliku od svojih slobodnih sunarodnjaka - oni su pravi knjiški moljci.
"U zatvoru u Zagrebu se jako puno čita. Najpopularnija je belatristika, neki autori poput Ludluma, Lee Childa, Davida Baldaccija, švedski i norveški uspješni autori recimo Nesbø. Mislim da je najpopularnija knjiga bila 50 nijansi sive i iza nje je bila Laka lova. Ipak smo u zatvoru", otkrio nam je Mirko Kovčalija, voditelj zatvorske knjižnice.
Od domaćih autora najčitaniji je Ivan Aralica, ali i knjiga Ništa lažno bivšeg ministra branitelja Predraga Matića. No, čita se svašta.
U zatvorskoj knjižnici u Remetincu od preko 5.000 knjiga najčešće se posuđuju Veronika je odlučila umrijeti Pula Coelhe, Kuran, ali i knjige samopomoći.
Vodstvo knjižnice nedavno je preuzeo vrlo angažirani zatvorenik, pa se broj posudbi utrostručio. Ipak, čitanje je u zatvoru oduvijek bila omiljena aktivnost.
Na upit što je čitao bivši premijer Ivo Sanader u Remetincu, Kovačlija odgovara: "Ne znam točno što je on čitao, ali jako puno je čitao. Recimo, prosjek je zaduživati dvije ili tri knjige, a on ih je poduđivao po sedam i u jako kratkom roku ih je čitao".
Knjižnica u Remetincu razlikuje od svih drugih i po tome što ovdje nema kašnjenja.
Osim toga, s udrugom RODA pokrenut je i novi projekt.
"Radi se o tome da zatvorenici čitaju priče i bajke svojoj djeci. To se snima, radi se audio zapis koji se poslije na CD-u, zajedno sa slikovnicom dostavlja djeci doma", pojasnio je upravitelj Zatvora u Zagrebu Čumpek.
Tako se čita u zatvoru. Možda bismo se, barem u ovome, mogli Ugledati na njih.