NEDOVOLJNI KAPACITETI /

U Zagrebu 3.000 studenata bez mjesta u domu. Krevet više traži se i u drugdje, a u Splitu rekordan broj prijava

Priču o tome kako se studenti koji su ostali bez mjesta u studentskom domu snalaze u potrazi za daleko skupljim smještajem, donosi reporterka RTL-a Danas, Zorana Čičak Kulić

16.8.2023.
21:31
VOYO logo

Studentski su domovi objavili sretnike koji su dobili svoju sobu. Ostali koji studiraju u Zagrebu moraju u potragu.

Student Karlo Novosel ove je godine ostvario pravo na smještaj u studentskom domu, pa ima brigu manje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bio sam nervozan, ali kad sam vidio rezultate osjetio sam olakšanje jer neću morati tražiti stanove. Dom plaćam 50 eura, a da sam morao u stan, da sam s cimerom to bi bilo oko 300 eura svaki, tako da ovo je puno isplativije nego stan."

Nakon prvih rezultata, samo u Zagrebu više od tri tisuće studenata ostalo je bez mjesta u domu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'izvisilo' 4000 studenata /

Objavili tko je dobio smještaj u studentskim domovima u Zagrebu. Krenuo rok i od 8 dana za žalbe

Image
'izvisilo' 4000 studenata /

Objavili tko je dobio smještaj u studentskim domovima u Zagrebu. Krenuo rok i od 8 dana za žalbe

Krevet više traži se i u drugim gradovima. Broj prijava studenata raste i u Osijeku, Rijeci i Splitu. Onih koji žele u dom puno je više nego dostupnih kapaciteta.

"Rekordan broj prijava smo primili ove godine, 500 više nego prošlih godina. Dvije tisuće 568 studenata je zatražilo smještaj u domu, a mi imamo mjesta za njih tisuću 173. Dakle tisuću i 400 studenata neće moći biti upisano", objašnjava Matej Sunara iz Studentskog centra Split.

Cijena smještaja u studentskim domovima razlikuju se od grada do grada i ovisno o kategorijama. U Zagrebu se kreću između 27 i 80 eura na mjesec. U Rijeci od 51 do 73 eura. U Osijeku studenti moraju izdvojiti između 70 i 130 eura, a u Splitu od 65 do 118 eura.

To je i nekoliko puta jeftinije od najma stana što mnogim studentima ostaje kao jedina opcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako bi netko želio živjeti sam bez cimera, garsonijeru će morati platiti između 350 i 450 eura. Obično gledaju da su s cimerom, ili bratom i sestrom, onda se ta stanarina dvosobnog stana dijeli, ali opet je od 450 do 600, čak i 700 eura", komentira agentica za nekretnine, Klara Kregar.

To su iznosi koje studentski budžet ne može podnijeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja sam u studentskom domu tek prvu godinu i puno znači jer stanovi su puno skupi, a ovdje je i menza što je puno jeftinije nego kuhati", priča studentica Petra Horak.

"Definitivno bih izdvojio kao glavnu prednost cijenu smještaja u odnosu na stanove, a druga stvar - ništa ne može zamijeniti duh koji vlada domom kad je pun mladih ljudi", ističe student Franko Vein.

Dugoročne rješenje je izgradnja novih domova, a do tada studenti se snalaze kako znaju.

"Mogu potražiti smještaj i u učeničkom domu. Učenički domovi ukoliko ne napune svoja mjesta učenicima primaju i studente i to je isto subvencionirano od strane ministarstva. Drugo rješenje je subvencija za studente podstanare", kaže pomoćnik ravnatelja Studentskog centra u Zagrebu, Vlado Levak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Subvencija za studente podstanare ove godine je povećana i iznosi 60 eura na mjesec. Neće je dobiti svi, već njih dvije i pol tisuće.

POGLEDAJTE VIDEO: Umire li radio i zašto od jeseni više nema studija radijskog novinarstva?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo