U RAPIDNO PROPADAJUĆOJ DRŽAVI, OVO SU PRAVE OAZE ZA HRVATE: /

Iz gradova na ovom popisu ljudi ne bježe, razlozi su vrhunski

Image
Foto: Shutterstock

U dvanaest gradova lani je bilo više rođenih nego umrlih, a najveći pozitivan prirast imali su Solin, Metković, Kaštela i Dugo Selo

31.7.2019.
21:13
Shutterstock
VOYO logo

Broj rođene djece od 2009. godine je u padu, a najmanje rođenih u tom desetogodišnjem razdoblju bilo je 2017. godine kada je rođeno 36.556 beba. Lani je, pak, rođeno 36.945 djece. No, budući da broj umrlih cijelo to vrijeme premašuje broj rođenih, prirodni prirast je negativan.

Prošle godine umrlo je 15.761 osoba više nego što se rodilo, a stopa prirodnog prirasta bila je -3,9. Lani je pozitivan prirodni prirast bio u 58 hrvatskih gradova i općina, a negativan u 492 grada i općina te Gradu Zagrebu, dok je pet gradova i općina imalo nulti prirodni prirast.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo 12 gradova s pozitivnim prirodnim prirastom

U dvanaest gradova lani je bilo više rođenih nego umrlih, a najveći pozitivan prirast imali su Solin, Metković, Kaštela i Dugo Selo, piše portal Gradonačelnik.hr. U Solinu je lani rođeno 278 beba, a prirodni prirast je bio 79, koliko je bilo više rođenih u odnosu na umrle. U Kaštelima je bilo 404 rođenih beba, a umrle su 354 osobe. U Metkoviću je broj rođenih u odnosu na broj umrlih bio veći za 47, a u Dugom Selu 37. Među dvanaest gradova s pozitivnim prirodnim prirastom u 2018. godini još su bili Poreč (27 više rođenibh nego umrlih), Čakovec (20), Sinj (15), Novigrad Istarski (5), Orahovica i Vodnjan (4), Vrgorac (3) i Biograd na Moru (2). Svi ostali gradovi imali su negativan prirast.

Svi gradovi s pozitivnim prirastom svrstavaju se u kategoriju srednjih i malih, a zajedničko im je da poduzimaju niz mjera kojima žele zadržati stanovništvo i doseliti novo. Primjerice, povećavaju naknade za novorođene bebe, grade vrtiće, uvode poticaje za rješavanje stambenog pitanja…

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
IZUMIREMO ZBOG ISELJAVANJA; HRVATSKOJ PRIJETI DEMOGRAFSKI POTOP BIBLIJSKIH RAZMJERA: /

Prepolovit ćemo se...

Image
IZUMIREMO ZBOG ISELJAVANJA; HRVATSKOJ PRIJETI DEMOGRAFSKI POTOP BIBLIJSKIH RAZMJERA: /

Prepolovit ćemo se...

Solin trećina proračuna daje za predškolski odgoj

Solin je već godinama rekorder po prirodnom prirastu, a razlog tomu sigurno leži u nizu mjera za djecu i mlade. Tamo grade dva nova dječja vrtića, a za rad postojećeg, koji je u većinskom vlasništvu Grada, ove godine bit će izdvojeno 28,5 milijuna kuna. Također, za sufinanciranje rada pet privatnih vrtića i jednog obrta za čuvanje djece osigurano je 2,4 milijuna kuna. Ukupno je za financiranje predškolskog odgoja u ovoj godini planirano 30,9 milijuna kuna, što je gotovo trećina izvornog proračuna Grada.

Prema riječima solinskog gradonačelnika Dalibora Ninčevića, značajna novčana sredstva Grad izdvaja i za financiranje osobnih pomoćnika u nastavi osnovnih škola, cjelodnevni i produženi boravak učenika u osnovnim školama, za nabavku udžbenika i drugih obrazovnih materijala za učenike osnovnih i srednjih škola. Grad je za prošlu školsku i akademsku godinu dodijelio i 21 stipendiju darovitim učenicima i 132 studenta u iznosu od 849.200 kuna, a ove školske akademske godine planirano je 950.000 kuna.

Image

Solin: Otvareni Regionalni dani EU fondova 27.09.2018., Solin Otvaranje Dana regionalni EU Fondova u Solinu- Dalibor Nincevic Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

U Solinu grade i stanove iz poticane stanogradnje

"Grad Solin daje novčanu pomoć za opremu novorođenog djeteta i to za prvo dijete 1.500 kuna, za drugo dijete 2.000 kuna, za treće dijete 3.000 kuna, za četvrto dijete 4.000 kuna, a za peto kao i za svako slijedeće dijete iznos od 5.000 kuna. Za ovu demografsku mjeru u 2019. godini planirano je 600.000 kuna. Za prijevoz učenika s posebnim potrebama koji pohađaju škole i ustanove na području Grada Splita planirano je u ovoj godini izdvojiti 120.000 kuna. Grad Solin uveo je mjeru "financijska pomoć obiteljima sa četvero i više djece", koju je u 2018. godini koristilo 95 obitelji, a za istu se ove godine planira izdvojiti 700.000 kuna. Pored ove mjere uvedena je mjera "novčana potpora za vrijeme korištenja porodiljnog dopusta od 1-3 godine života djeteta", koju je u 2018. godini koristilo 128 obitelji, a za istu je Grad Solin u 2019. godini planirao izdvojiti 700.000 kuna. Mjesečni iznos financijske pomoći i za jednu i za drugu mjeru iznosi 700 kuna. Krajem sljedeće godine realizirati će gradnju 17 stanova iz programa poticane stanogradnje, a riječ je o stanovima na području Mjesnog odbora "Sveti Kajo". Grad priprema i drugu lokaciju za gradnju", kazao je gradonačelnik Solina za portal Gradonačelnik.hr.

Jeftiniji vrtići i veće naknade za novorođene u Metkoviću

U Metković je gradska uprava lani osigurala nabavu udžbenika za sve učenike od 2. do 4. razreda osnovnih škola jer je za prve razrede to učinila Dubrovačko-neretvanska županija. Tamo je, po riječima gradonačelnika Dalibora Milana, lani i snižena cijena vrtića za 150, odnosno 100 kuna ovisno o duljini boravka djece. Povećana su i izdvajanja za novorođene bebe, za prvo sa 1.000 na 2.500 kuna, drugo dijete sa 1.200 na 3.500 kuna, treće sa 1.400 na 4.500 kuna, te za četvrto i svako drugo dijete naknada je povećana sa 2.000 na 5.500 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Za 20 najuspješnijih učenika metkovskih osnovnih i srednjih škola dodijeljeni su tableti, te novčane nagrade učenicima svih škola za 1., 2., i 3. osvojeno mjesto na državnim natjecanjima. Osigurano je i 120.000 kuna za škole u Gradu, tj. za sufinanciranje uređenja knjižnice, tiskanje monografije, opremanje kabineta za kemiju, te opremanje informatičkog kabineta. Studentske stipendije povećane su sa 500 na 1.200 kuna", naglasio je gradonačelnik Metkovića.

Image

04.06.2017., Metkovic - Dalibor Milan nakon drugog kruga lokalnih izbora postao je novi gradonacelnik grada Metkovica. Photo: Grgo Jelavic/PIXSELL

Poreč: Preduvjet je stabilno gospodarstvo

I Poreč je među malobrojnim gradovima s pozitivnim prirodnim prirastom stanovništva, iako su još pretporšle godine imali negativan prirast. No, uspjeli su preokrenuti trend.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pozitivna kretanja rezultat su, prije svega, stabilne gospodarske situacije. Poreč, osim što je najrazvijeniji grad u Istri, ujedno je i među najrazvijenijima u Hrvatskoj. Iako ima samo 20 tisuća stanovnika, porečki poduzetnici u protekle četiri godine otvorili su 1000 novih, cjelogodišnjih radnih mjesta. Upravo to je jedan od glavnih razloga zašto brojne mlade obitelji biraju upravo Poreč kao mjesto svojeg stanovanja. Na nama, kao Gradu, je da osiguramo kvalitetne uvjete života za sve", kazao je gradonačelnik Poreča Loris Peršurić za Gradonačelnik.hr.

Tamo su u dvije godine sami izgradili dvije osnovne škole, a gradi se i drugi vrtić. Poreč usto dodjeljuje najveće stipendije u zemlji za učenike i studente, a svim umirovljenicima sufinancira dopunsko zdravstveno osiguranje i sufinancira i smještaj u gradskom Domu za starije i poludnevni boravak. Također osigurava nadstandarde u hitnoj medicinskoj pomoći, financira smještaj deficitarnih kadrova poput liječnika i policajaca, za 50 psoto su povećane naknade za prvorođeno dijete a socijalni program za koji se godišnje izdvaja 10 milijuna kuna jedan je od najkvalitetnijih u zemlji. Zbog svega toga ne čudi što je od 2011. naovamo broj stanovnika Poreča veći za 18 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo