Brzim antigenskim testom prije desetak dana utvrđeno je da je desetak korisnika pulskog Doma umirovljenika Alfredo Štiglić pozitivno na koronavirus. Svi korisnici, osim jednog pozitivnog, ranije su cijepljeni s obje doze cjepiva, piše 24sata.
Ravnateljica doma, Vesna Grubišić Juhas za 24sata je potvrdila da su svi korisnici dobro ali da ih ne neugodno iznenadila činjenica da imaju pozitivnih na koronavirus, a testove su proveli nakon što su oboljele tri djelatnice te se nisu nadali problemu, obzirom na velik broj procijepljenih korisnika.
"Od 140 korisnika, koliko ih je u prosjeku u toj zgradi doma, procijepljeno je čak njih 122. Mnogi su primili obje doze, neki još čekaju drugu, tako da je ostalo samo nekoliko korisnika koji su se nedavno uselili i još se nisu stigli cijepiti. I među djelatnicima je procijepljenost oko 60 posto, pa su nas ovi pozitivni testovi na koronu jako uznemirili", rekla je Juhas. Zaraženi korisnici su odmah izolirani kako bi se rizik za one koji nisu cijepljeni smanjio na najmanju moguću mjeru te se u suradnji s epidemiološkom službom prati stanje korisnika.
Kozlevac: 'Nema govora da su se skrivali brojevi'
Među korisnicima doma, ali i članovima njihovih obitelji zabunu je izazvala činjenica da nije bilo izvještaja o povećanju zaraze na području Istarske županije, a ravnatelj istarskog Stožera CZ, Dino Kozlevac, rekao je da se brojevi nisu skrivali.
"Zabunu je izazvalo to što su korisnici testirani samo brzim antigenskim testovima, ne i PCR testom, no nema govora o tome da bi se brojevi skrivali", rekao je Kozlevac. Temelj analize stanja i podaci koji se iskazuju u dnevnim izvještajima odnose se na PCR testove, a brzi antigenski testovi ne smatraju se pouzdanima bez potvrde na PCR testu, zbog čega ih nema u službenim izvještajima.
"No mi na terenu uzimamo u obzir i te testove, koji se redovito rade svakih nekoliko dana, među ostalim u svim domovima za starije, domovima zdravlja i poliklinikama. Svi pozitivni slučajevi ulaze u platformu preko koje se prati stanje, odmah im se javlja epidemiolog i reagira se po potrebi. Također, sve mjere u županiji donose se na temelju ukupnog broja pozitivnih, uključivo one s brzim antigenskim testovima", rekao je Kozlevac.
Šef istarskog Stožera rekao je kako je odmah bio obaviješten o rezultatu testova u Domu Alfredo Štiglić. "To i nije prvi slučaj pozitivnih među cijepljenima u Istri, a svi slučajevi prošli su dobro i to je sve ozbiljnija potvrda da cijepljenje pruža značajnu zaštitu. Pogotovo je to primjer doma umirovljenika, ustanove s velikim brojem starijih ljudi, koji imaju i kroničnih bolesti, kod kojih su komplikacije bez cijepljenja mogle biti mnogo teže", naglasio je.
Slična situacija prije mjesec dana u Virovitičko-podravskoj županiji
Prije otprilike mjesec dana u jednom domu za starije u Virovitičko-podravskoj županiji bila je situacija slična istarskoj. "Od 50 korisnika koji su cijepljeni njih 30 i nešto bilo je pozitivno na brzom antigenskom testu, koji se provodi svakih nekoliko dana, i svi korisnici prošli su bez komplikacija.
Ti primjeri direktan su dokaz da cijepljenje značajno štiti od respiratora i teške kliničke slike u odnosu na komplikacije koje mogu razviti oni koji nisu cijepljeni. Zato je preporuka - cijepite se, što prije i bilo kojim cjepivom, da biste što prije stvorili zaštitu", rekao je za 24sata predsjednik Hrvatskog društva epidemiologa i ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Sveti Rok Virovitičko-podravske županije, dr. Miroslav Venus.
Venus je dodao kako se od početka cijepljenja istražuje mogućnost da ono zaustavi širenje virusa kod asimptomatskih slučajeva. "Najdalje su u tome otišli Izraelci, u istraživanju za Pfizerovo cjepivo, koje je pokazalo kako se mogućnost da se rizik za prenošenje virusa kod asimptomatskih osoba nakon cijepljenja smanjuje za 70-80 posto.
To nam pokazuje da ćemo s većom procijepljenošću doći do toga da možemo biti među ljudima i bez maski i kretati se slobodnije. Ipak, još je prerano govoriti o tome sa sigurnošću, trebamo dodatna istraživanja koja će to potvrditi, pa se zato još preporučuje da i nakon cijepljenja nosimo maske i držimo se mjera koje smanjuju rizik od prijenosa virusa. To je važno i zbog toga što virus mutira, posebno kod ljudi koji su dugo bolesni i dugo se liječe, pa oni dugo mogu biti zarazni", pojasnio je.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.