U posljednjih pet godina u Hrvatskoj je posvojeno 67 djece iz Konga i svi prijedlozi za posvojenjima, osim jednoga, bili su prihvaćeni na općinskim sudovima. No većina tih postupaka išla je preko Općinskog suda u Zlataru.
Taj sud u Krapinsko-zagorskoj županiji u pet godina priznao je svaku treću odluku o posvajanju djece iz Demokratske Republike Kongo - ukupno 23. Zbog toga je predsjednica saborskog Odbora za obitelj sazvala tematsku sjednicu.
'Meni to izgleda kao dobro uhodan posao'
"Meni to izgleda, na temelju svih dostupnih informacija, kao dobro uhodan posao. Hrvatska država mora rasvijetliti tko su bili posrednici u svim tim posvajanjima i oni koji su počinili kaznena dijela za to moraju odgovarati", kazala je za RTL Danas saborska zastupnica Vesna Vučemilović, ujedno i predsjednica saborskog Odbora za obitelj, mlade i sport.
Zbog 'slučaja Kongo' policija u suradnji s USKOK-om provodi izvide.
"Predmeti su dodijeljeni sucima koji su prema primjenjivom Godišnjem rasporedu poslova bili raspoređeni za rad na izvanparničnim predmetima, a tu pripadaju predmeti priznanja stranih sudskih odluka", kazali su za RTL iz suda u Zlataru.
Sudovi nisu preispitivali odluke kongoanskih sudova
Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić istražio je postupke hrvatskih sudova i dobio podatke za pet godina. U postupcima posvajanja djece iz Demokratske Republike Kongo postupalo je 16 općinskih sudova, a svi podnijeti prijedlozi su bili prihvaćeni, osim jednoga koji je bio povučen. Hrvatski sudovi nisu preispitivali vjerodostojnost odluka sa sudova iz Konga jer u njih vjerojatno nisu posumnjali.
"Nesrazmjer se stvorio. Mi smo prve podatke izvlačili iz MUP-a o broju izdanih putnih isprava. MUP je naknadnim uvidom vidio da ima duplih putnih isprava za djecu koja su izdavana u nekoliko navrata. Konačna brojka je 94 posvojene djece iz DR Kongo", kazao je Marin Piletić, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Izmjene zakona po ubrzanoj proceduri
Zbog ovog slučaja ići će se u izmjene zakona po ubrzanoj proceduri. Ovaj tjedan osniva se radna skupina.
"Naši sudovi putem Međunarodne pravne pomoći zatraže provjeru autentičnosti strane sudske odluke potom da u procesu priznavanja strane sudske odluke u međudržavnom posvojenju zatraže i od našeg Ministarstva jesu li potencijalni posvojitelji upisani u Registar potencijalnih posvojitelja", pojasnio je ministar Piletić.