Zrak lošije kvalitete ovih dana udišu stanovnici Zagreba, Slavonskog Broda, ali i Koprivnice i Kutine. Razina lebdećih čestica zna biti veća u jesenskim i zimskim mjesecima kada kreće sezona grijanja. A poznati onečišćivači su promet i industrija, piše Dnevnik.hr.
U Zagrebu se posljednjih nekoliko dana udiše zrak koji je među lošijima u Europi. Zagrepčani kažu da ih to ne čudi s mnogo prometa i industrije u gradu. Ta dva čimbenika svakako utječu na onečišćenje, ali utječe i sezona grijanja.
Zagađenju zraka pridonose i vremenski uvjeti
A svemu pridonose i vremenski uvjeti - ističe prof. Zvjezdana Bencetić Klaić s Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.
"U situacijama kad je magla, provjetravanje je slabije i samim time mogućnosti za veće koncentracije su veće", kazala je prof. Bencetić Klaić za Novu TV.
Iako sve češće ima dana koji odskaču po zagađenju, kada se uzme godišnji prosjek, podaci za Zagreb i nisu toliko strašni.
'Gleda li se cijela Europa, Zagreb spada u neku donju polovicu po česticama PM 2,5. Po toj rang listi iza nas je lošija i Ljubljana', objašnjava prof. Bencetić Klaić.
U Sl. Brodu onečišćenje 40% dana u godini
Grad koji najčešće ima problema s onečišćenjem zraka je Slavonski Brod. Od 365 dana u godine, tamo je zrak onečišćen u njih 40 posto. Kvaliteta zraka ondje je i ovih dana u crvenom, a nakon što su iz rafinerije u susjednom Bosanskom Brodu poručili da više ne rade, a time i ne zagađuju, oči Brođana su uprte u lokalne zagađivače. Najavljuje se i nova analiza.
"Kada dođe do toga onda ćemo točno reći, ali izvršit će se mjerenje u Slavonskom Brodu da se točno zna lokalitet i subjekt koji to zagađenje radi", kazao je za Novu TV Peter Tot-Đerđ iz Građanske inicijative za čisti zrak.
Iz Ministarstva za zaštitu okoliša kažu da je na lokalnim samoupravama poticanje prelaska na čišće načine grijanja, ekološka goriva, promicanje korištenje bicikla i javnog prijevoza.