Nakon potresa koji su u nedjelju pogodili Zagreb i okolicu, Ministarstvu znanosti i obrazovanja (MZO) prijavljena su oštećenja na 63 objekta u sustavu odgoja i obrazovanja, priopćeno je u utorak.
Oštećenja su prijavljena na 23 osnovne škole, dvije srednje škole, 20 visokih učilišta i 18 instituta, a riječ je o različitim oštećenjima - od pukotina na zidovima učionica, stubištu, padanja žbuke sa stropova, pucanja stakala pa do padanja crijepa, napuknuća zidova i padanja cijelog stropa.
Sve ustanove čekaju pregled statičara
Iz Ministarstva napominju da još nemaju informaciju o tome je li neka osnovna ili srednja škola procijenjena neupotrebljivom te ističu da sve ustanove čekaju pregled statičara kako bi se mogla procijeniti stvarna šteta koju će zatim prijaviti svojim osnivačima.
Do sada je Ministarstvo dobilo informaciju da su za nastavak rada neupotrebljivi prostori Staroslavenskog instituta i Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada, a prijavljena su i oštećenja zgrade Rektorata Sveučilišta te Medicinskoga fakulteta, koje također nisu za korištenje.
Građevinski fakultet osnovao 12 timova za procjenu oštećenja
Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, ističu iz Ministarstva, osnovao je 12 timova koji provode pregled i procjenu oštećenja građevina u Gradu Zagrebu u sklopu Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba.
Iz MZO ističu da s njima razmjenjuju podatke u vezi s ustanovama u sustavu Ministarstva, ponajprije o stanju škola, visokih učilišta, instituta, ali i agencija u sklopu Ministarstva, kao i zgrade samoga Ministarstva znanosti i obrazovanja na kojoj postoje određena oštećenja te se očekuje pregled stručnjaka.
Hrvatski glazbeni zavod teško oštećen, MUZA prošla gotovo bez štete
Zgrada Hrvatskog glazbenog zavoda u Gundulićevoj ulici, zaštićeni spomenik kulture, u potresu koji je u nedjelju teško pogodio centar Zagreba pretrpjela je velika oštećenja no nije statički ugrožena, dok je zgrada Muzičke akademije prošla s tek manjim unutarnjim štetama.
Uvid u stanje zgrade HGZ-a u ponedjeljak su napravili arhitekt Roman Šilje, koji već neko vrijeme radi na projektima obnove Hrvatskog glazbenog zavoda, i stručnjak za konstrukcije i statiku dipl. ing. građ. Andrej Marković.
"Konstatirali su da zgrada za sada nije statički ugrožena ali da je hitna sanacija svakako potrebna kako ne bi došlo do goreg scenarija", priopćeno je iz HGZ-a.
"Stanje je doista dramatično, oštećenje su značajna, materijalna šteta je golema – popucali su zidovi na svim katovima i brojni nadvoji, osobito u velikoj dvorani, a žbuke i stakla ima po cijelom prostoru. Kako je krovište znatno oštećeno, prijeti opasnost od dodatnih oštećenja zgrade u slučaju dugotrajnijih oborina pa je sanacija krova više nego hitna", dodaje se u priopćenju.