Irska je zakon! Ovdje u tri mjeseca zaradim za kupnju prosječnog automobila, za koji bih u Hrvatskoj trebao dignuti kredit, ispričao je 30-godišnji Čujić za Slobodnu Dalmaciju.
U Irsku je prvi put otišao zbog jake ulične glazbene scene u Dublinu koja ga je privukla jer se i sam bavi uličnim sviranjem, no time se tamo nije dugo bavio.
"Inače se bavim fotografijom i glazbom pa od toga zarađujem ljeti, u proljeće i jesen. Kako obožavam glazbu i sviranje, a u Dublinu je ulična scena dosta jaka, prije četiri godine odlučio sam se okušati tu u takvoj vrsti posla. Dobio sam sve dozvole i počeo svirati na ulici, no uskoro sam preko prijatelja iz Splita saznao za neke sezonske poslove i poslao životopis nekoliko tvrtki". Ubrzo je dobio posao pomoćnika u trgovini, gdje su ga podučavali o proizvodima, prodaji i općenito funkcioniranju trgovine.
U Irskoj se, kaže Ivan, dakle, radi dosta, a najviše zarađenog novca "otiđe" na smještaj. Velika prednost rada u toj zemlji je i u tome što se na poslovima vrlo brzo napreduje. Ivan je tako od pomoćnika u trgovini došao do statusa poslovođe u jednom trgovačkom centru u predgrađu Dublina.
Radi po cijele dane...
Trenutačno tako vodi cijeli trgovački kompleks, diktira gdje će se postavljati proizvodi, zapošljava sezonske radnike.
"To je jedan od najtraženijih sezonskih poslova u Irskoj. Već od studenog ovdje počne božićna potrošačka groznica, svi pomahnitalo kupuju i traže ukrase. Radim svaki dan gotovo cijeli dan. Počnem u sedam pa završim s poslom tek navečer, tako da slobodnog vremena baš i nemam".
Iako dakle, slobodnog vremena baš i nema, svojevrsna utjeha mu je zarada na kraju mjeseca o kojoj bi u Hrvatskoj mogao samo sanjati.
"U mjesec dana zaradi se gotovo tri puta više u odnosu na naš prosjek", rekao je Dalmatinac.
"Ovdje se većina poslova isplaćuje tjedno, a za to odrađeno vrijeme dobijem minimalno 600 eura. Kad sve zbrojim, u tri mjeseca zaradim više od deset tisuća eura", dodao je.
O iznosu koji zaradi u Irskoj, u Hrvatskoj bi mogao samo sanjati
Ističe da je i velika prednost te zemlje što nema zapošljavanja preko veze, što se dobro živi i u manjim gradovima pa se ne osjeti centralizacija kao u Hrvatskoj gdje su najviše plaće rezervirane samo za Zagreb.
No, unatoč svim prednostima, u Irsku se ne bi htio preseliti trajno.
U Dublinu stalno susreće Hrvate, a opisao je i dvije - tri stvari koje ga smetaju u Irskoj.
"Pomažem našim ljudima koji tek dođu. Savjetujem im kako se aklimatizirati u Dublinu, koje korake napraviti da se ne gubi vrijeme, kako doći do zarade, kako jeftinije proći sa smještajem. Mane? Osim što se svakih pola sata izmijene sva godišnja doba i što zbilja dosta puše, izdvojio bih to što Irci previše piju. Čak se ni mi Hrvati ne možemo s njima mjeriti. Oni zbilja ne znaju uživati u alkoholu pa se doslovce natječu tko će više popiti – našalio se Ivan za kraj.