U HRVATSKOJ POJEDENO VIŠE OD POLA TONE ZARAŽENOG KEBABA!?: /

Meso s bakterijama je pronađeno u 57 fast foodova

Image
Foto: ilustracija, Getty

Ministar Kujundžić kaže kako nema opasnosti jer je meso termički obrađeno

21.2.2019.
12:28
ilustracija, Getty
VOYO logo

Sanitarna inspekcija utvrdila je da je meso zaraženo salmonelom i Escherichijom coli, prodano i konzumirano na 57 lokacija u Hrvatskoj, a procjene o potrošenoj količini kreću se od 500 kilograma do čak 8,5 tona, doznaje Jutarnji list. Riječ je o mesu koje je iz Poljske u Hrvatsku stiglo preko slovenskog distributera.

Informaciju je objavio Jutarnji list pozivajući se na podatke sanitarne inspekcije iz koje su naveli i kako je sporni proizvod distribuiran u 57 ugostiteljskih objekata, a da je inspekcijski nadzor obavljen u 26, od čega je 17 s distribucijske liste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DIO SUMNJIVOG KEBABA U HRVATSKOJ JE VEĆ POJEDEN? /

Otkrivamo gdje se točno prodavalo meso iz Poljske

Image
DIO SUMNJIVOG KEBABA U HRVATSKOJ JE VEĆ POJEDEN? /

Otkrivamo gdje se točno prodavalo meso iz Poljske

Proizvod bio slobodno u prodaji

Također navode kako je slovenski dobavljač obavijestio kupce o postupku povlačenja proizvoda pa da su ga i ugostiteljski objekti odmah nakon toga također povukli. "Inspekcija je dodatno provela uzorkovanje i analize kebaba drugih serija i drugog podrijetla te se čekaju rezultati provedenih uzorkovanja", dodali su.

Inspekcija navodi da se "ne spori činjenica da se sporan proizvod određeno vrijeme slobodno nalazio na tržištu RH i, prema skupljenim podacima, prosječna tjedna potrošnja kebaba kreće se od 10 do 150 kg, ovisno o objektu". Pritom ističu kako je prisutnost bakterije utvrđena u smrznutom proizvodu koji nakon toga odlazi ne termičku obradu, što smanjuje rizik za potrošača. To bi značilo kako je u 57 objekata brze prehrane u cijeloj Hrvatskoj tijekom tih nekoliko dana potrošeno između 570 i 8500 kilograma kebaba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar: Nema opasnosti

Sanitarna inspekcija u nastavku dodaje da "konkretnu činjenicu o isporučenim količinama u predmetnom postupku ne utvrđujemo, već možemo samo raspolagati podacima koji su navedeni u službenoj distributivnoj listi zaprimljenoj kroz RASFF sustav".

Ističu i kako od zaprimanja RASFF obavijesti pa do današnjeg dana nije zaprimljena niti jedna prijava od HZJZ-a o oboljenju potrošača koje bi se moglo povezati s konzumacijom spornog proizvoda.

Ministar zdravstva Milan Kujundžić, kaže kako nema opasnosti. "Ako je netko konzumirao takvo meso, koje se termički obrađuje, nema opasnosti. Ako se pojeo kebab u kojem je bila Escherichia coli i salmonela, opasnosti više nema nakon termičke obrade, no to ni u kojem slučaju ne znači da ne trebamo bolje kontrolirati proizvode da nam se takve stvari ne događaju", kazao je Kujundžić novinarima uoči sjednice Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo