imamo i 964 milijunaša /

Tri su glavna razloga zašto se povećao broj štedljivih Hrvata. Viceguverner: 'Često ulažu u dionice i nekretnine'

Image
Foto: Screenshot/RTL Danas

Gotovo 600 tisuća građana uštedjeli su od 10 do 100 tisuća eura, ukupno oko 17 milijardi i 400 milijuna, što je gotovo 50 posto ukupnih depozita

21.12.2023.
20:46
Screenshot/RTL Danas
VOYO logo

Čak 3 milijuna i 300 tisuća Hrvata ima štednju u bankama. Najviše je onih koji na računima čuvaju manje od 1000 eura, no porastao je broj milijunaša, piše Danas.hr koji donosi koliko ih ima među nama.

Jedni manje, drugi više. Unatoč troškovima većina Hrvata ipak uspije uštedjeti. No, ne i Renata Šimat iz Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"45 godina radnog staža, ne možete ništa uštedjeti", kazala je, no njezin sugrađanin Nenad Bach nešto je ipak uspio.

"Pa ne bi vjerovali, ali uspijevam. Na jade, ali ide". kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći broj ima do tisuću eura

Prema istraživanju Hrvatske narodne banke, u proteklom desetljeću broj štediša u Hrvatskoj se povećao. S oko 3 milijuna na gotovo 3 milijuna i 300 tisuća. Prije devet godina ukupno su na računu imali niti 23 milijarde eura, a sada više od 35 milijardi, odnosno 12 i pol milijardi eura više.

"2014. godine 10 posto najbogatijih građana je držalo ukupno 83 posto ukupne imovine depozita u hrvatskim bankama, a danas imamo podatak da 10 posto najbogatijih građana drži oko 75 posto ukupnih depozita građana u hrvatskim bankama", istaknuo je Roman Šubić viceguverner Hrvatske narodne banke.

Najveći broj građana, njih gotovo milijun i 700 tisuća, na računima imaju do tisuću eura. S druge strane, milijunaša je 964 i oni ukupno na računima imaju oko 2 milijarde i 400 milijuna eura. Gotovo 600 tisuća građana uštedjeli su od 10 do 100 tisuća eura, ukupno oko 17 milijardi i 400 milijuna, što je gotovo 50 posto ukupnih depozita.

Tri su glavna razloga zašto se povećao broj štediša kaže profesor i ekonomski stručnjak Mladen Vedriš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Uvijek nakon turističke sezone svake godine depoziti znatno porastu, drugo veliki je broj hrvatskih građana koji rade u inozemstvu i treće, često spominjemo rentnu ekonomiju - to su prodaja nekretnina, da li u Zagrebu, urbanim središtima ili na moru", objasnio je.

Image
Saznajte! /

Štednja za mirovinu

Image
Saznajte! /

Štednja za mirovinu

U proteklom desetljeću povećao se i broj milijunaša. Sada ih je 143-oje više. No, samo ako se gledaju iznosi depozita u bankama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Znamo da građani često ulažu i u dionice, i u obveznice, i u investicijske fondove. A kad govorimo o nefinancijskoj imovini tu su u prvom redu nekretnine", podsjetio je Rubić.

Možda nisu milijunaši, ali evo što savjetuju oni koju su uspjeli uštedjeti. Jelena Zujić iz Zagreba kaže da treba čuvat za stare dane.

"Onda nam najviše treba, ne trošit sve", kaže.

Za iduću analizu HNB neće čekati cijelo desetljeće, nove podatke o štednji građana objavit će iduće godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo