Tako će umjesto tri, biti dva sata ujutro što znači da ćete moći duže spavati.
Sat se pomiče radi uštede energije i kako bi više vremena provodili i radili na dnevnoj svjetlosti.
Povratkom na zimsko računanje vremena, električna energija utrošena od 7 sati do 21 sata obračunava se prema višoj tarifi (VT), a energija utrošena u razdoblju od 21 sata do 7 sati prema nižoj tarifi (NT).
Dodajmo k tome da sa zimskim računanjem vremena vozači moraju pripaziti da obavezno tijekom vožnje imaju upaljena svjetla na svojim vozilima.
Odakle ideja pomicanja kazaljki?
Pomicanje kazaljki ne prakticira se u svim državama svijeta, niti se kod onih koji pomiču kazaljke to događa u isto vrijeme.
Rusija, Bjelorusija i Ukrajina ukinule su praksu promjene vremena, a Dmitrij Medvedev tu je odluku objasnio dobrom za zdravlje stanovništva.
U posljednje vrijeme sve je više zagovornika da je praksa promjene vremena besmislena, šteti zdravlju i da izaziva depresiju.
Uvođenje tzv. ljetnog računanja vremena izvorno je predloženo radi uštede energije kao Daylight Saving Time (DST).
Prvi je 1784. godine predložio Benjamin Franklin u jednom eseju koji je poslao urednicima jednog pariškog lista.
Prelazak je prvi put službeno proveden u dijelu Kanade 1908., a potom su ga 1916. godine uvele Njemačka i Austrougarska za I. svjetskog rata, radi uštede goriva.
Ideje se ponovno sjetila Francuska tijekom naftne krize 1972. Iako pomicanje kazaljki nije urodilo nikakvim mjerljivim uštedama, Njemačka je slijedila Francusku, a za njom su se povele i brojne druge europske zemlje.