Karin Momir, pomoćnik ministrice obrazovanja Blaženke Divljak na jučerašnjem je otvaranju obnovljene Osnovne škole u Cisti Provo, govorio i iseljavanju mladih te je ponudi svoje, pomalo bizarno, viđenje cijelog problema.
"Jesmo li dotakli dno ili možemo ići još i niže? Nadam se da ne. Ulaže se i situacija je sada lakša. S nama su ovdje i mediji. Oni su zaduženi da malo svjetlije pišu, da više naglašavaju pozitivne stvari koje nam se događaju u domovini. Danas se u Hrvatskoj nudi plaća od 1.500 €, stan i hrana, ali nešto se događa i ljudi odlaze vani. Je li to pomodarstvo ili više nemamo taj domoljubni osjećaj", rekao je gospodin Momir.
Karin Momir iznio je svoje osebujno mišljenje o tome zašto mladi iseljavaju
'Odljev je posljedica teških roditelja'
Nije ovo prvi put da netko od državnih službenika, birokrata i političara daje neobično objašnjenje iseljavanja mladih. Zgražanje javnosti izazvao je prije par mjeseci i HDZ-ov saborski zastupnik Mladen Karlić, izjavom kako je "odljev mladih iz Vinkovaca i Hrvatske posljedica teških roditelja koji im zagrožavanju život".
Neobično objašnjenje ovog kompleksnog problema u lipnju je dala i sama predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović. Ona je, govoreći u Bruxellesu kazala kako je "najveća mana članstva u EU sloboda kretana, rada u inozemstvu".
Mladen Karlić
Razlozi iseljavanja su, naravno, sasvim drugačiji
Razlozi iseljavanja, dakako, nisu niti manjak domoljublja, niti "teški roditelji", a ne bi bilo pametno niti ukinuti temeljnu ideju na kojoj počiva EU - slobodu kretanja. Prema istraživanju Zaklade Friedrich Ebert objavljenom u ožujku ove godine među motivima za odlazak u inozemstvu ističu se školovanje, stjecanje iskustava, osamostaljenje i upoznavanje drugih kultura.
Prema ovom istraživanju, mladi su nezadovoljni životom u Hrvatskoj te žele živjeti "u uređenoj zemlji gdje ć se njihovo obrazovanje i rad cijeniti na odgovarajući način".