TRUSNO PODRUČJE: /

Seizmolog objasnio zašto u Hrvatskoj često imamo potrese

Image
Foto: emsc-csem SCREENSHOT

Seizmolog Krešimir Kuk gostovao je na Novoj TV i komentirao potres koji je prodrmao Zagreb i okolicu u nedjelju ujutro.

1.11.2015.
22:23
emsc-csem SCREENSHOT
VOYO logo

DVA POTRESA U SLOVENIJI: Udarili u blizini Krškog, nuklearka radi normalno!

Image
DVA POTRESA U SLOVENIJI: /

Udarili u blizini Krškog, nuklearka radi normalno!

Image
DVA POTRESA U SLOVENIJI: /

Udarili u blizini Krškog, nuklearka radi normalno!

Kako objašnjavate seriju potresa od Albanije, preko Hrvatske do Slovenije? Radi se o nekoliko potresa u relativno kratkom vremenu koji najbolje dokazuju da je cijeli ovaj dio, odnosno da je cijela ova regija sezmički aktivna, odnosno sezmički ugrožena. Potresi nisu međusobno povezani, no njihova relativna blizina govori da se dešavaju od sjevera do juga Balkanskog poluotoka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kažu da uvijek nakon nekoliko malih, stiže jedan veliki. Mogu li se potresi predvidjeti? Ne mora uvijek biti tako, često je obratan slučaj,a to je da se najprije dogodi neki jači potres, a onda slijedi nekoliko malih, no ni to nije pravilo. Potresi se ne mogu predvidjeti ili prognozirati kada će se potres dogoditi, no mogu se predvidjeti mjesta na kojima bi potresi mogli nastati. Osobito oni jači i kolika bi njihova jačina mogla biti.

Zašto su Zagreb i Dubrovnik najtrusnija područja u Hrvatskoj? Radi se o širem dubrovačkom i širem zagrebačkom području. To su područja na kojima se potresi najčešće dešavaju i gdje su oni najjači, odnosno gdje bi i prema teoriji mogli biti najjači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do koliko stupnjeva zgrada može izdržati da se ne sruši, a cesta da se ne uruši? Ovisi o vrsti gradnje, o lokalnim uvjetima tla, odnosno onome što je ispod nas, no bih govorio o brojkama. Ono što se može reći, centar Zagreba je najstariji, uglavnom je izgrađen od cigle, a time je i puno ugroženiji od novih zgrada koje se grade od isključivo armirane betonske konstrukcije, dakle upotrebom čvršćih betona i čelika i drugih željeza koji zgradu čine čvršćom, odnosno elastičnijom.

Tako je izgrađena i nuklearna elektrana Krško za koju smo čuli da može izdržati potres od 9 stupnjeva. Može li do takvog potresa doći na ovom području? Ne, ako govorimo o magnitudi. Na ovim područjima teorijska maksimalna vrijednost magnitude ne bi trebala prelaziti 6.5 prema Richteru. No nuklearke se uvijek grade tako da bi teoretski trebale izdržati i malo više od onog najjačeg potresa koji bi se na tom području mogao dogoditi.

Seizmolog Kuk gostovao je na Dnevniku Nove TV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo