Neki su pružene prilike iskoristili, dok se drugima nije mnogo toga promijenilo.
"Moj muž je ajmo reć mladi poljoprivrednik i tu je uspio nekakve fondove ostvarit, dobiti neke novce za nekakve nove projekte", kaže Milijana Županović, prodavačica autohtonih proizvoda.
Naravno, postoji i velik dio onih koji tvrde kako se ništa nije promijenilo.
Hrvatska je od 2007. do 2013. godine iskoristila tek 65% financijskih mogućnosti, iako je europski prosjek oko 92%. Ipak, prvih šest mjeseci 2016. godine daju razloga za optimizam.
"U ovih prvih pola godine u 2016. iskoristili smo nešto više od 500 milijuna eura što je neki dobar pokazatelj da bismo do konca godine mogli nadmašiti za duplo iskorištenje u proteklim godinama", rekao je Saša Bukovac, HGK.
Predsjednik Europske komisije Jean – Claude Junker želi ubrzati europsku integraciju, a smatra se kako će to postići što bržim uvođenjem Eura i u preostalih osam članica koje ga još ne koriste. Tuje i Hrvatska.
"Ideja Eura je da bude jak u globaliziranom svijetu. S Kinom, Sjedinjenim državama i ostalima možemo se nositi samo ako smo zajedno", kaže Manfred Weber, predsjednik Kluba zastupnika EPP-a u EP.
Ulaskom u Europsku uniju Hrvatska se obvezala preuzeti euro kao službenu valutu, ali ne odmah.
"To ovisi naravno o ispunjenju određenih uvjeta i o procjeni kada ćemo mi biti spremni, to je nešto što moraju odlučiti hrvatske vlasti", rekao je Davor Ivo Stier, hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu.
Uvjeti su jasni - deficit ispod 3% i javni dug ispod 60% BDP-a. Hrvatski javni dug je mnogo viši, pa uvjete još ne ispunjavamo.