TRENUTAK KOJIM JE OKONČANA 'OLUJA', ALI I DOMOVINSKI RAT: /

'Gospodine generale, predajem vam 21. kordunski korpus i čestitam na pobjedi'

Image
Foto: screenshot / HRT

'Gospodine generale, pukovnik Čedo Bulat, zapovjednik 21. kordunskog korpusa. Predajem vam korpus i čestitam hrvatskoj vojsci na pobjedi', kazao je pukovnik vojske tzv.

8.8.2019.
18:50
screenshot / HRT
VOYO logo

Na današnji dan prije 24 godine, 8. kolovoza 1995. formalno je okončana vojno-redarstvena operacija „Oluja", a simbolično i Domovinski rat. Toga dana u Gornjem Viduševcu kod Gline na Baniji pukovnik Čedo Bulat, zpovjednik 21. kordunskog korpusa vojske tzv. Republike Srpske Krajine (RSK) predao se skupa s 5000 vojnika, 13 tenkova i mnogo naoružanja hrvatskom generalu Petru Stipetiću, tadašnjem pomoćniku načelnika Glavnog stožera Hrvatske vojske.

"Gospodine generale, pukovnik Čedo Bulat, zapovjednik 21. kordunskog korpusa. Predajem vam korpus i čestitam hrvatskoj vojsci na pobjedi", vojnički je Bulat podnio raport i objavio predaju generalu Stipetiću. Predaju je sa srpske strane uz Bulata potpisao i ministar unutarnjih poslova tzv. RSK Tošo Pajić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
U GLINI OBILJEŽENA OBLJETNICA PREDAJE SRPSKE VOJSKE HRVATSKOJ: /

'Taj događaj je označio konačni vojni slom velikosrpske ideje'

Image
U GLINI OBILJEŽENA OBLJETNICA PREDAJE SRPSKE VOJSKE HRVATSKOJ: /

'Taj događaj je označio konačni vojni slom velikosrpske ideje'

Dolaskom Stipetića promijenila se situacija na bojištu

General Stipetić, koji je preminuo u ožujku prošle godine, prethodno je odigrao jednu od ključnih uloga u "Oluji". Nakon što je Hrvatska vojska pod zapovjedništvom generala Ivana Basarca pretrpjela velike gubitke na Baniji kod Petrinje, predsjednik Franjo Tuđman pozva je generala Stipetića da preuzme Sektor Sjever u "Oluji". Stipetić je dotad s postrojbama HV-a kod Đakova čekao eventualni napad iz Srbije. Čim je preuzeo Sektor Sjever, Hrvatska vojska je na Baniji i Kordunu preuzela inicijativu, 7. kolovoza 1995. oslobodila Petrinju i prisilila srpske snage na predaju koja se dogodila sljedećeg dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stipetić je bio karizmatični časnik koji je plijenio smirenošću i ulijevao povjerenje, a kod neprijatelja izazivao poštovanje. Svedoči tomu i inzistiranje srpskog pukovnika Bulata da poraženu vojsku preda upravo generalu Stipetiću. Naime, Stipetić je, kao i mnogi časnici Hrvatske vojske u Domovinskom ratu, prethodno bio oficir JNA, a ondje je igrom slučaja bio nadređeni Bulatu.

'Stao Čedo 50 metara od mene i popravlja uniformu...'

Svojedobno je u intervjuu Večernjem listu general Stipetić prepričao kako je tekla predaja 21. kordunskog korpusa Vojske RSK.

"Stao Čedo 50 metara od mene, stao i ja, vidim, popravlja uniformu i kreće, ‘lupa’ strojevim korakom i pozdravlja vojnički. Ja stojim, čekam i pozdravim ga. A on će: ‘Gospodine generale, pukovnik Čedomir Bulat predaje vam 21. kordunski korpus i čestitam HV-u na pobjedi.’ Zahvalio sam, pružio ruku i pitao ga kako je. Vidim, jadan, predaje se, nije to lako. Rekao sam mu: ‘Nemamo što razgovarati, ako se predajete, napravit ćemo kratak zapisnik, ja zapovijedam, a vi ćete slušati.’ Rekli su da ih ima, s narodom, oko 25.000. Potpisali smo bezuvjetnu kapitulaciju, dogovorili da ujutro na 16 punktova predaju oružje.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo