Trebaju li prvašići u školu doći s četkicom za zube?

'Nastavnici su o novom kurikulumu čuli na pompoznom predstavljanju programa ministra Jovanovića zajedno s premijerovom suprugom.

31.8.2012.
7:25
VOYO logo

Nakon što je predstavljen program zdravstvenog odgoja koji se od ove školske godine uvodi u školski program, uslijedile su i kritike. Nastavnici i ravnatelji zamjeraju što su o njegovoj (eksperimentalnoj) provedbi obaviješteni tik pred početak nove školske godine.

"Ne mogu razumjeti što je pisac htio reći. Nastavnici su o novom kurikulumu čuli na pompoznom predstavljanju programa ministra Jovanovića zajedno s premijerovom suprugom. Ono što je ona predložila romantičarsko je zamišljanje prvog sata i nemoguća misija", kazao je za Slobodnu Dalmaciju predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To su preporuke kako bi moderna škola trebala izgledati

Naime, članica Povjerenstva za izradu programa dr. Sanja Musić-Milanović, inače supruga premijera Zorana Milanovića, kazala je na predstavljanju programa kako bi svaki prvi školski sat u danu za učenike od 1. do 4. razreda osnovne škole mogao početi na način da deset minuta rade tjelovježbu, potom operu ruke, zajedno doručkuju i ležerno komuniciraju, potom raspreme stol, operu zube i tek onda počnu s nastavom.

Vinko Filipović, ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje, pojasnio je da to ne znači da će djeca nižih razreda u škole morati nositi užinu, četkice za zube i bijele stolnjake. Preporuke koje je na predstavljanju iznijela Sanja Musić-Milanović ipak su više izraz želje kako bi moderna škola trebala izgledati, a ne decidirane odluke koje škole trebaju bespogovorno provoditi, poručili su iz Agencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Preporuka Sanje Musić-Milanović imala je za cilj ukazati koliko je važno dobro komunicirati, osobito s djecom mlađe dobi, i koliko je važno tom komunikacijom djeci usađivati dobre navike poput pranja ruku i zubi, zdrave prehrane i slično. Znamo da u mnogim školama to već rade, ali želimo da se u tom pogledu čini još više, dakako u skladu s uvjetima koje škole imaju", kazao je Filipović.

Škola neće početi drugačije nego svih prethodnih godina

Filipović je objasnio i kako nova školska godina neće početi ništa drukčije negoli su počinjale prethodne. "Nema govora o tome da će biti izmjena postojećih programa navedenih predmeta. Ionako je 70 posto sadržaja zdravstvenog odgoja već inkorporirano u postojeće predmete. Nastavnici će trebati mijenjati samo način podučavanja koji će voditi k stjecanju i primjeni vještina, a ne količine činjenica koje djeca neće znati životno primijeniti", kazao je Filipović.

Također, poručio je da za novi program neće trebati novi udžbenici, a do 30. rujna u škole će iz Agencije poslati sve materijale s temama i ishodima programa, kao i dodatne sadržaje koji će se obrađivati unutar najviše 12 sati razredne zajednice, a ti će nastavnici proći dodatna usavršavanja.

"Školama prepuštamo da unutar nastavne godine sami odrede kada će održati tih 12 sati s dodatnim sadržajima zdravstvenog odgoja. Nudimo nešto što je realno provedivo i zbog toga učitelji i ravnatelji ne moraju biti zabrinuti", kazao je Filipović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ljubav je na selu
NOVA SEZONA
VOYO logo