Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević u utorak je od 11 sati u predvorju Gradske uprave održao redovnu konferenciju za medije.
Na početku se obratila zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec koja je govorila o otvaranju novih pročelničkih mjesta i to u Gradskom uredu za prostorno uređenje te Gradskom zavodu za zaštitu spomenika kulture i prirode. Također, kazala je da se otvara natječaj i za mjesto glasnogovornika Grada Zagreba.
Govorila je potom o osnivanju radne skupine za financije. "To je savjetodavna skupina koja će podržati gradonačelnika u različitim funkcijama. Radna skupina radit će pro bono, njoj je zadaća savjetovanje gradonačelnika u vezi izrade proračuna za 2022. godinu", rekla je Dolenec.
Korlaet predstavio projekt procjene potresnog rizika
Potom je Luka Korlaet izvijestio o obnovi u Zagrebu. Kazao je kako su mobilni timovi obišli nekoliko gradskih četvrti. "Građani se javljaju putem telefona i traže dolazak mobilnih timova, to mogu činiti i dalje", kazao je. "Kao Grad mislimo i dalje sudjelovati u daljnjoj obnovi. Mislimo da će fundamentalne promjene zakona značiti pravi pomak u obnovi našeg grada", kazao je.
Najavio je potom projekt procjene potresnog rizika. "Namjera je znanstveno utvrditi rizik od potresa", kazao je Korlaet. Njime se popisuju zgrade u razvoju u smislu potresnog rizika. Stvaranje baze podataka omogućit će analizu zgrada. Građani će samoupisom na stranicama www.potresnirizik.zagreb.hr pomoći u skupljanju podataka za bazu", rekao je.
Tomašević: 'Polovina automobila bit će na hibridni ili električni pogon'
Tomašević je potom govorio o natječaju za najam vozila. "Poništili smo natječaj za najam 150 vozila, vrijedan 4,5 milijuna kuna. Traje javno savjetovanje za najam 50 automobila, trošak godišnji će biti 1,8 milijuna kuna, ukupno 5,4 milijuna bez PDV-a za tri godine, rekao je.
"Otprilike polovina automobila bit će na hibridni ili električni pogon. Želimo mijenjati korištenje voznog parka od gradske uprave. To ima svoje uštede", rekao je.
O problemu otpada
Tomašević je potom govorio o problemu otpada u Zagrebu, rekavši da je u tijeku pregledavanje dokumentacije te da vjeruje da će odluka biti u roku do mjesec dana.
"Ne mogu detaljno komentirati postupak javne nabave. Tu se snalazimo kako znamo uz pomoć Zrinjevca. Dugoročno rješenje bi bila kompostana u vlasništvu Grada Zagreba. Kao kratkoročno rješenje smo raspisali javnu nabavu. Ne mogu komentirati ništa jer se provjerava tehnička dokumentacija. Time se bavi povjerenstvo, sve bi trebalo biti gotovo kroz mjesec dana", kazao je Tomašević.
Upitan hoće li na natječaju izabrati Pripuza koji je poslao najpovoljniju ponudu, Tomašević je kazao da je "raspisan natječaj". "Dok Grad nema kompostanu, potrebna nam je suradnja, sukladno Zakonu o javnoj nabavi donijet ćemo odluku i izabrati najpovoljniju ponudu", jasno je poručio.
Iako je propala javna nabava za biootpad netom prije izbora, unatoč tome nigdje se nije gomilao biootpad, imali smo neka kratkoročna rješenja. Zato smo raspisali novu javnu nabavu", kazao je Tomašević te dodao da to "građani neće osjetiti ni na koji način".
Govoreći o Festivalu slobode održanom u subotu u Zagrebu, Korlaet je rekao da su bili predstavnici Stožera Grada Zagreba na Trgu, kao i policija. "Policijski načelnik PU zagrebačke me izvijestio da se pregledavaju snimke. Kao što znate, skup nije bio prijavljen", kazao je Korlaet.
"Mi ne dajemo dozvole za javna okupljanja, to radi policija, i onda ona može postupati. Na nama je da koordiniramo s policijom", dodao je Tomašević.
'Žičara je sada samo trošak i teret'
Tomašević se osvrnuo i na probleme sa sljemenskom žičarom rekavši da je od početka govorio da nije zadovoljan niti izvedbom tog projekta niti činjenicom koliko je žičara plaćena. ''S ministrom prometa pričat ćemo o korištenju EU sredstava. Nisam sretan kako je žičara izvedena, koliko je koštala, više od 100 milijuna eura, dosta opterećuje ZET.
Apeliram da građani što više koriste javni prijevoz. U lošem je stanju tvrtka. U tom smislu je ključno da žičara počne donositi prihode. Žičara je trenutno sada samo trošak i teret'', poručio je.
Govorio je potom o poskupljenju hrane, rekavši da cijene obroka u vrtićima i školama neće poskupjeti te da se o tome nije niti razmišljalo.
'Drobilice stižu u roku od tri mjeseca'
Tomašević je, komentirajući situaciju s glomaznim otpadom i drobilicama, rekao da je "postupak što se tiče dozvola u tijeku".
"Količina glomaznog otpada koje Čistoća kupi po ulicama je povećana, dosta povećana u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Tražimo nova kratkoročna rješenja. Skladišta se dosta brze puni", kazao je. Dodao je da se nada da nove drobilice stižu u roku od tri mjeseca, iako je rok šest mjeseci. Potom je komentirao činjenicu da vrećice za metal i plastiku ne dolaze već neko vrijeme.
"Što se tiče obrade metala i plastike, tu su ugovori na snazi i ne bi trebalo biti nikakvih problema oko toga. Ne postoji nikakva razlog za bilo kakve zastoje. Vrećice se dijele na kućne adrese, to ide nekom dinamikom, ako građani nisu dobili vrećice, neka prijave Čistoći.
Općenito, o sortiranju rekao sam da radimo na tome da se sortirnica napravi u vlasništvu Grada Zagreba, jer nakon što se sortira plastika možemo je prodati. Umjesto da plaćamo poduzećima možemo prodavati takvu sortiranu plastiku. Morat ćemo ići s novim cjenikom, znači naplaćivat će se po količini nesortiranog otpada", rekao je.
Zagrebački je gradonačelnik na kraju komentirao crkvu na Savici. "Ministarstvo je donijelo odluku o poništenju dozvole. Mi ćemo obnoviti povjerenstvo koje će pokrenuti imovinskopravne odnose vezano uz vjerske zajednice", poručio je Tomašević.