U razgovoru za HRT, bivši direktor srpske Kontraobavještajne službe (KOS), general u mirovini Aleksandar Dimitrijević, tvrdi da se u ovakvim slučajevima raskrinkavanje špijuna, naročito ako je riječ o ovako 'krupnom agentu' kakvim je predstavljen Čolović, nikada ne obavlja kroz medije.
Kako je rezervni časnik došao do strateških podataka?
"Ne bih komentirao ovaj slučaj jer ne raspolažem vjerodostojnim podacima o njemu. Ovo što je objavljeno po medijima su nevjerodostojni podaci, a kad čovjek danas čita novine može izvući zaključak da svaki urednik stvara svoju priču. Iz tog razloga, budući da još uvijek nema službenih podataka, ne bih komentirao ovaj slučaj", kazao je Dimitrijević na početku razgovora za HRT.
Međutim, prokomentirao je slučaj generalno, rekavši da ima nekoliko dvojbi u vezi s njim.
"Prvo , kako je moguće da je jedan umirovljeni kapetan, koji čak nije bio ni aktivni pripadnik vojske već u rezervnom sastavu, nakon 1993. kada je došao u Beograd mogao doći do strateški važnih podataka koje je odavao hrvatskoj službi, a o čemu pišu medii u Srbiji? Kao čovjek koji se dugo bavio tim poslom, teško to mogu prihvatiti", ustvrdio je Dimitrijević.
Kako je informacija odmah iscurila na ulicu?
Nadalje, kaže, dvojben mu je i način na koji su u aferu uključeni mediji.
"Imate situaciju da se osumnjičeni privede tužitelju i da 10-15 minuta iza toga krenu informacije po medijima, a priveli ste ga zbog kaznenog djela špijunaže. To se naravno, kada je riječ o špijunaži, ne radi. A naročito ako je riječ o tako krupnom špijunu koji je mogao doći do strateški važnih podataka. Gdje je on to mogao skupiti - ne znam, a ni što je on to uopće radio. To sada uopće nije bitno, već je bitno kako to da je informacija odmah iscurila na ulicu i kako to da su mediji krenuli sa spinom o čitavoj priči", kaže bivši direktor KOS-a.
"Takve se stvari obavljaju sasvim drugačije"
Na koncu, kaže, kada je riječ o kaznenim djelima špijunaže, to se obavlja sasvim drugačije.
"Ako je riječ o doista važnim agentu, tada ga se pokušava vrbovati ili napraviti od njega dvojnog agenta, da bi preko njega plasirali informacije stranoj službi. Ako nema takvih uvjeta, onda se ide u realizaciju. A ona se u pravilu uvijek obavlja tiho. A ovdje - vi još niste ni počeli istragu, a kažete da je špijun", zaključio je Dimitrijević.