Ovaj 'ambiciozan' plan može se iščitati iz Strategije razvoja javne uprave 2015. - 2020. koju je izradilo Ministarstvo uprave. Strategija bi javnosti trebala biti poznata u ožujku.
Nakon detaljnog proučavanja, jasno je da ova Vlada ne planira ubrzo krenuti u sveobuhvatnu reformu bez koje je razvoj Hrvatske zapravo nemoguć. Sve važnije reforme zapravo se prepuštaju nekim budućim vladama, od kojih se neke planiraju započeti tek u četvrtom kvartalu 2020., što je posebno zanimljivo jer će to biti predizborna godina.
Prvo analiza
Strategija, doduše, dobro detektira većinu problema javne uprave i nudi neka zanimljiva rješenja. No, primjerice, kada je riječ o broju zaposlenih, kojih je ukupno oko 250.000, tu je Ministarstvo uprave poprilično oprezno.
Prvo će se napraviti analiza, pa određivanje kompetencija zaposlenika, pa popunjavanje drugih radnih mjesta, pa tek onda eventualna otpuštanja, piše Jutarnji list.
A koliki je stvaran višak zaposlenih možda će se doznati tek u četvrtom kvartalu 2020. Tada se, naime, planira 'uskladiti broj zaposlenih s pojednostavljenim i unaprijeđenim procesima', a tada će se i 'utvrditi potreban broj službenika, donijeti programi prekvalifikacije i zbrinjavanja viška, a program zbrinjavanja će se provesti ako ih nije moguće prekvalificirati'.
Jedinstveni sustav
U istom razdoblju ne planira se previše ni unaprijediti sustav plaća i nagrađivanja. Štoviše, na kraju 2020. cilj je tek 'utvrditi jedinstveni sustav'.
Kada je riječ o ocjenjivanju, tu se nude inovativna rješenja; metodički i softverski alati koji će doprinijeti da se zaposlenici vrednuju i po općim kriterijima i po prosudbi nadređenih.
'Potrebno je nagraditi i dodatno motivirati zaposlenike po načelu jednaka plaća za rad jednake vrijednosti. Model će se raspraviti sa socijalnim partnerima i stručnjacima', piše u Strategiji.
Ovakva moderna javna uprava mora imati i potreban sustav zapošljavanja novih, stručnih kadrova. Taj model treba se u bitnome razlikovati od postojećeg, piše u Strategiji, jer se sada u fazi testiranja daje prednost onima koji napamet nabubaju zakone, a da se ne testiraju kompetencije. Zato je potrebno kandidate testirati na način da se onemogući uhljebljivanje podobnih i to preko šifiriranih ispita, odabirom pitanja putem računala... http://www.jutarnji.hr/-javnu-upravu-dovest-cemo-u-red--ali-tek-2020--godine-/1302620/