Najveći kršćanski blagdan ove godine vjernici su, sukladno odredbama Kriznog stožera, mahom proveli u svojim domovima.
Svećenici su poruke s oltara iz praznih crkvi vjernicima slali putem televizije ili interneta, a oni su molili sa svojim obiteljima, na misnom slavlju sudjelovali su s kauča.
U isto vrijeme i svečano, i radosno, ali i tužno jer slavlje bez vjernika ni svećenicima ni biskupima nije lako.
"Htio bih vam čestitati, pružiti ruku, čestitati radost Kristova uskrsnuća i našega i nadi, želio bih vas i zagrliti, ali vas nema nigdje ni na trgu, ni na ulici, ni u Crkvama", rekao je mons. Marin Barišić, nadbiskup splitsko-makarski.
Koronavirus vjernike je zatvorio u njihove domove i pokazao krhost i zdravlja i gospodarstva i međuljudskih odnosa.
- VIDEO Svećenik iz auta blagoslovio građane: 'Kad vjernici nisu mogli u crkvu, ona je došla k njima!'
"A mi smo se nadali da su naše snage jake, sigurnost zajamčena, znanje pouzdano, a gospodarstvo uspješno, smo jedan mali, nevidljivi virus stavlja sve to u pitanje", poručio je mons. Barišić.
Uz poruke ljubavi, nade i pobjede nad smrću koja se slavi na svetkovinu Uskrsa, biskupi su molili i za sve pogođene pandemijom.
"I zato je važno da to prije završi ovo izvanredno stanje pandemije, bilo je dovoljno Gospodine da shvatimo da ne možemo bez tebe. Bilo je dovoljno onih koji su prošli smrt prikovani za postelju, ne mogu disati, da shvatimo da samo ne možemo ništa da ovisimo o tebi", rekao je mons. Vlado Košić, biskup sisački.
Nekolko pjevača, dvije vjernice i dva svećenika u koncelebraciji s kardinalom Bozanićem, koji je uskrsnu euharistiju slavio u župnoj crkvi Tijela Kristova u zagrebačkom Sopotu. Uz molitve za sve bolesne, molio je i za pogođene potresom.
"Uskrsli Isuse obiteljima i svim stanovnicima Zagreba i okolice pogođenima razornim potresom koji je pojačao osjećaj ugroženosti te im podaj snage i potakni pomoć bližnjih u duhovnoj i materijalnoj obnovi", kazao je kardinal Josip Bozanić, nadbiskup zagrebački.
Dubrovački biskup Mate Uzinić upozorio je i na porast nasilja u obitelji.
"Čujemo da ima puno nasilja ima u obiteljima, a kakav je to crkva u kojoj ima nasilja. Ne možemo to zanemariti, ne možemo ne obraćati pažnju i ostaviti to se tiče drugih, ne to se tiče svih", poručio je mons. Mate Uzinić, biskup dubrovački.
Danas se i blagoslov hrane dijelio i preko ekrana, a neki svećenici pronašli i zanimljive načine kako obići vjernike.
Uskrs nikada nije nije bio posebniji, svećenici su misu predvodili u praznim crkvama, a vjernici sve pratili iz svojih domova, uz poruke ljubavi i nade, svi su bili sjedinjeni u molitvi za što brži kraj pandemije.