ECONOMEDICA /

Osmero studenata uspjelo ono na čemu bi im mnogi pozavidjeli. Na jednom mjestu okupili vrhunske stručnjake

Image
Foto: EconoMedica organizacijski tim 

Veliki broj prijavljenih i odlične reakcije studenata pokazali su da je edukacija o financijskim i upravljačkim aspektima zdravstvenog sustava više nego dobrodošla, a organizatori su zaključili da je ovakav oblik događanja potrebno nastaviti

3.12.2024.
13:27
EconoMedica organizacijski tim 
VOYO logo

Na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, u dvorani Čačković, nazvanoj po jednom od osnivača fakulteta i prvom dekanu, 13. studenoga 2024. održala se interdisciplinarna panel-konferencija "EconoMedica".

Osmero studenata Ekonomskog, Medicinskog i Stomatološkog fakulteta u Zagrebu organiziralo je ovu konferenciju zajedno sa studenticom Studija dizajna, a bila je namijenjena studentima. Odaziv je bio poprilično velik, kakav se nije očekivao. Prijavilo se gotovo dvostruko studenata više nego što dvorana ima mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: EconoMedica organizacijski tim 

Studenti organizatori okupili su vrhunske stručnjake s područja ekonomije, medicine i stomatologije, koji su raspravljali o važnosti integracije financijskog i zdravstvenog znanja s ciljem pripreme studenata, tj. budućih stručnjaka, za realne izazove u upravljanju zdravstvenim sustavom.

Istaknuli su ključnu ulogu financija u osiguravanju učinkovitog funkcioniranja zdravstvenog sustava te potrebu za inovacijama i prilagodbama za budućnost. Glavni sponzor projekta bio je Roche, ali tu su i Croatia Osiguranje, American Orthodontics, Franck, Smartwater, Agencija Skipper i Zagrebačka burza, koja je svim sudionicima omogućila 30 % popusta na njihove seminare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projekt su podržali Ekonomski, Medicinski i Stomatološki fakultet u Zagrebu te Ministarstvo zdravstva, a mentori su bili istaknuti profesori Mihovil Anđelinović, Šime Smolić, Stjepan Orešković i Željko Verzak.

Događanje je započelo pozdravnim govorima dekana i mentora. O samom projektu govorili su prof. dr. sc. Slavko Orešković, dekan Medicinskog fakulteta, prof. dr. sc. Marin Vodanović, dekan Stomatološkog fakulteta, te izv. prof. dr. sc. Jakša Krišto, prodekan Ekonomskog fakulteta. Nakon toga, prisutne su pozdravili i mentori projekta, prof. dr. sc. Stjepan Orešković i prof. dr. sc. Željko Verzak.

Image
Foto: EconoMedica organizacijski tim 

Prvo predavanje održala je predsjednica Uprave Zagrebačke burze, Ivana Gažić, MBA, dipl. oec., koja je govorila o važnosti financijske pismenosti u zdravstvu kao temelju za učinkovito poslovanje. Sljedeći predavač, doc. dr. sc. Domagoj Dodig iz Ministarstva zdravstva, predstavio je uvid u trenutačno stanje financiranja zdravstvenog sustava i mogućnosti za njegovu učinkovitiju organizaciju. Predavanja su studentima pružila jasne informacije o izazovima u upravljanju zdravljem, a po završetku predavanja imali su priliku postaviti pitanja i razmijeniti ideje s predavačima.

Image
Foto: EconoMedica organizacijski tim 
Image
Foto: EconoMedica organizacijski tim 

Potom su održana dva panela, koja je vodila moderatorica dr. sc. Antonija Buljan, docentica na Katedri za financije Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. U prvom panelu o financijskoj održivosti i upravljanju u zdravstvu istaknuti stručnjaci iz privatnog i javnog sektora potanje su se osvrnuli na načine na koje financije i upravljanje ljudskim resursima oblikuju zdravstveni sustav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Akademkinja Mirna Šitum, predstojnica Klinike za kožne i spolne bolesti KBC Sestre Milosrdnice, podijelila je svoja iskustva vezana uz balansiranje adekvatne skrbi za pacijente i financijskih mogućnosti koje klinika ima. Naglasila je važnost prevencije kao sredstva za uštedu, a Boris Harcet, MBA, dipl. oec., pomoćnik ravnatelja za financijsko poslovanje najvećeg kliničko-bolničkog centra u Hrvatskoj KBC-a Zagreb, iznio je primjere izazova i prepreka vođenja toga složenog sustava te je naznačio kako učinkovito iskoristiti alocirana sredstva.

Profesor na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Šime Smolić predstavio je makroekonomske faktore koji utječu i oblikuju financijsku održivost zdravstvenog sustava. Ognjen Bagatin, direktor i suvlasnik Futura Medical Group i konzultant u području zdravstvenog menadžmenta, usporedio je principe kojima se vode privatne i javne zdravstvene ustanove, načine na koje pristupaju optimizaciji svog poslovanja te što mogu međusobno naučiti. Studente je zanimalo i kako nastaju dugovi u zdravstvu, na što se razvila zanimljiva i za studente vrlo informativna rasprava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Drugi se panel bavio pitanjem kako se zdravstveni sustav priprema za buduće promjene. Stjepan Orešković, poduzetnik i profesor na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, istaknuo je da je nemoguće odvojiti kvalitetu medicinske skrbi od troškova, tehnologije i znanosti, te je dodao da povezivanje znanosti s praktičnim poslovnim primjenama otvara putove za dosad neviđene proboje. Gzim Redžepi, ravnatelj specijalne bolnice Primamed, s iskustvom liječnika u državnom zdravstvenom sustavu, a potom i dugogodišnjim iskustvom u vođenju privatne poliklinike, ukazao je na velike izazove, ali i velike mogućnosti koje stoje pred mladima koji ulaze u zdravstveni sustav.

Gorazd Poje, voditelj Odjela za operacije glave i vrata u KBC-u Zagreb, na primjerima vlastite kirurške prakse predstavio je tehnološke inovacije u kirurškoj praksi koje podižu učinkovitost i kvalitetu liječenja, te je zaključio da je kvalitetno liječenje, usprkos visokim troškovima novih tehnologija, dugoročno isplativo. Pero Ivanko, voditelj Odjela za podatkovnu znanost i analitiku u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, predstavio je važnost razvoja informacijskih sustava u zdravstvu, uputio na inicijative EU-a glede zajedničkog europskog podatkovnog prostora i pojasnio kako digitalizacija i stvaranje zajedničkih baza podataka mogu unaprijediti pružanje zdravstvenih usluga.

Konferencija je završena motivirajućim predavanjem komunikacijskog trenera Ante Mihaljevića, koji je istaknuo važnost jasnoće u komunikaciji za postizanje osobnih i profesionalnih ciljeva. Nakon službenog dijela, sudionici su nastavili s neformalnim raspravama, što je pokazalo da su teme doista relevantne za studente koji se uskoro pripremaju za ulazak u zdravstveni i ekonomski sektor.

Veliki broj prijavljenih i odlične reakcije studenata pokazali su da je edukacija o financijskim i upravljačkim aspektima zdravstvenog sustava više nego dobrodošla, a organizatori su zaključili da je ovakav oblik događanja potrebno nastaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo