Kada problemi poput manjka sezonskih radnika na Jadranu upozore na dublje demografske probleme, onda se pred kamere pozivaju demografi da kažu koliko je situacija danas dramatičnija nego jučer.
Tako je na RTL-u gostovao dr. sc. Anđelko Akrap, redoviti profesor s Katedre za demografiju Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, kazavši kako ga odluka Vlade da nakon apela poslodavaca za povećanjem kvota za strane radnike ne iznenađuje.
'Privid je stvarala visoka nezaposlenost'
"Demografi nisu iznenađeni. Riječ je o polustoljetnom smanjivanju broja živorođenih i tu je još iseljavanje. Stalno se sužava prostor razvoja, a to je davalo privid obilja radne snage. Zaposlio se Zagreb i nešto priobalja, i odjednom - nestašica radne snage", kazao je Akrap.
Akrap kaže da su demografi uvijek govorili da ćemo se suočiti s manjkom radne snage.
"Još 1978. rečeno je da će biti nestašica radne snage. Privid je stvarala visoka stopa nezaposlenosti. Dio ljudi se iselio, dio zaposlilo, ali Hrvatska još nije dosegnula broj zaposlenih iz 2008. godine. Demografske politike nije bilo, provodile su se parcijalne mjere, a od njih nema koristi. Ovo je početak trajne bolesti, Hrvatska se suočava sa sve većom nestašicom radne snage. To je jedan problem, a drugi, mi govorimo o reformi obrazovnog sustava, a nema djece! Jednostavno smo bježali od tih problema, ali društvo u cjelini treba shvatiti da je to poblem, ne samo vlasti", upozorava Akrap.
Do 2051. broj onih koji rade smanjit će se za milijun
Uvoz radnika je, kaže dr.sc. Akrtap, naprosto neizbježan.
"Između 2011. i 2051. broj onih koji rade smanjit će se za milijun! Treba računati na naše ljude koji su se iselili, dijasporu. Ne treba se bojati dijaspore, ona je jeftinija. Strana radna snaga košta i Hrvatska treba napraviti integracijski sustav. Nisu oni besplatni, strana radna snaga je skuplja", kazao je Akrap.
Dodao je da su rješenja tog problema zadržavanje postojećih radnika te povećanje plaća.