ZBOG EURA / Što je s mjenjačnicama? 'Ostat će možda deset posto njih. Prebacit će poslovanje na kriptovalute'

Image
Foto: Emica/Elvedji/Dusko Jaramaz/PIXSELL

Prema podacima HNB-a, u Hrvatskoj je 1147 ovlaštenih mjenjača, kojima je središnja banka izdala odobrenje za obavljanje mjenjačkih poslova, a zajedno imaju oko 3500 poslovnica i zapošljavaju više od 10.000 ljudi. Među njima oko 900 mjenjača aktivno pruža uslugu mijenjanja strane gotovine, a u prosjeku 86 posto poslovanja odnosi se na promet s eurom, oko 6 posto s američkim dolarom i oko 5 posto sa švicarskim frankom

3.1.2023.
10:20
Emica/Elvedji/Dusko Jaramaz/PIXSELL
VOYO logo

Neizvjesnost, zatvaranje poslovnica, čekanje i prelazak na kriptovalute umjesto eura dio je planova i razmišljanja domaćih vlasnika mjenjačnica, piše u utorak Jutarnji list.

U ponedjeljak ujutro, na pravi dan kada su mjenjačnice otvorile vrata, unatoč tome što više ne smiju pretvarati kune u eure, a što čini 85 posto njihova poslovanja, doznajemo da je većina domaćih mjenjačnica ostala gotovo potpuno bez posla i da su njihove poslovnice sad uglavnom prazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Anita Filipović, zaposlenica Mjenjačnice Božo, otvorene prije 25 godina na Vukovarskoj, kaže da su jutros zatvorili svoju drugu poslovnici u Ilici 65.

Image
SADA IH JE 1100 /

S 1. siječnja nastaviti će raditi manji broj mjenjačnica: Evo koje bi to trebale biti

Image
SADA IH JE 1100 /

S 1. siječnja nastaviti će raditi manji broj mjenjačnica: Evo koje bi to trebale biti

Nemamo nikakvu ideju što će biti dalje. Kolege iz Slovenije kažu da je kod njih, nakon uvođenja eura, ostalo tek pet posto svih mjenjačnica, uglavnom u centru grada - govori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina vlasnika mjenjačnica s kojima smo razgovarali kaže da bi u Hrvatskoj moglo i dalje poslovati između pet i deset posto poslovnica.

Prema podacima HNB-a, u Hrvatskoj je 1147 ovlaštenih mjenjača, kojima je središnja banka izdala odobrenje za obavljanje mjenjačkih poslova, a zajedno imaju oko 3500 poslovnica i zapošljavaju više od 10.000 ljudi. Među njima oko 900 mjenjača aktivno pruža uslugu mijenjanja strane gotovine, a u prosjeku 86 posto poslovanja odnosi se na promet s eurom, oko 6 posto s američkim dolarom i oko 5 posto sa švicarskim frankom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promjena iz kune u euro čini oko 80 posto prometa i Mjenjačnice Božo. Ostalih 20 posto prometa jest promjena dolara, franka i funte, a onda krune i zlote.

To vjerojatno neće biti dovoljno za normalno poslovanje, ali neke mjenjačnice, koliko čujem, već razmišljaju o tome da prebace poslovanje na kriptovalute - govori. Vlasnik jednog većeg domaćeg lanca mjenjačnica, s 11 poslovnica, koji je zamolio za anonimnost, procjenjuje da će ostati možda deset posto mjenjačnica u Hrvatskoj, dakle njih više od tisuću zatvorit će svoja vrata, a to bi moglo značiti i da će tisuće šalterskih zaposlenika dobiti otkaz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prometi su svima jako pali, mi smo obično u ovo vrijeme imali oko stotinu transakcija do podneva, a danas, eto, samo tri - objašnjava. Kaže da su dvije svoje poslovnice jutros već zatvorili. Nada se da će preživjeti njihove poslovnice u Dalmaciji i u zračnim lukama, piše novinar Jutarnjeg lista Filip Pavić.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo