Državni tajnik Ministarstva financija izjavio je u utorak kako će nakon 1. siječnja i uvođenja eura nastaviti radit manji broj od sadašnjih oko 1.100 mjenjačnica.
"Za pretpostaviti je da će manji broj subjekata biti zainteresiran za mjenjačke poslove“, rekao je Zdravko Zrinušić predstavljajući Hrvatskom saboru izmjene Zakona o deviznom poslovanju.
Mjenjačke će poslove, kazao je, nastaviti subjekti kojima ja to dopunski posao, uz redovne, poput trgovačkih društava koji imaju hotele i slično.
Oko 1.100 ovlaštenih mjenjača ostvaruje ukupan godišnji promet od oko 30 milijardi kuna, a zamjena kune u euro čini im 93,8 posto prometa. Pretpostavka je da mjenjačnice neće biti zainteresirane nastaviti sa radom radi zamjene drugih valuta.
Ne očekuje se značajniji priljev u drugim devizama, kazao je Boris Lalovac (SDP), jedini zastupnik koji je raspravljao o spomenutom zakonu.
Još trojica prijavljenih: Božo Petrov (Most), Zvane Brumnić (Socijaldemokrati) i Josip Begonja (HDZ) u trenutku rasprave nisu bili u sabornici.
Zrinušić je podsjetio da mjenjačnice rade putem informatičkih programa koje licencira Hrvatska narodna banka (HNB) i da će imati tri mjeseca od stupanja na snagu zakona, da se prilagode, prijeđu sa kune na euro.
Ako tako ne postupe, smatrat će se da nisu zainteresirani i takve licence bi im se oduzimale, kazao je.
Državni tajnik je naglasio i kako predloženim izmjenama prestaju ovlasti HNB-a u smislu vođenja monetarne i devizne politike, taj dio prelazi u nadležnost Europske središnje banke gdje će HNB sudjelovati u njenom radu.
U šest godina ugovoreno više od 2.800 Erasmus+ projekata
Samo dvojica zastupnika, HDZ-ov Rade Šimičević i SDP-ov Mišel Jakšić raspravljali su o izmjenama Zakona o Agenciji za mobilnost i programe EU, pohvalivši njene programe i činjenicu da je kroz njih više desetaka tisuća građana dobilo priliku sudjelovati u programima mobilnosti.
U programskom razdoblju 2014. - 2020. u Hrvatskoj je ugovoreno više od 2.800 Erasmus+ projekata, za čije je sufinanciranje smo na raspolaganju imali više od 160 milijuna eura bespovratnih sredstava, istaknuo je Šimičević.
Naveo je i kako je u tom razdoblju u projektnim aktivnostima sudjelovalo preko 112.000 građana, od čega njih 57 tisuća na mobilnosti u inozemstvu.