Kako bi hrvatska vojska reagirala u slučaju terorističkog napada, ili pak nasukavanja tankera s naftom na otoku?
Incidentima poput izbijanja oružanih sukoba u zemlji - bavi se vježba stožerno računalna vježba KAKS 15. Čitavu godinu na sve te situacije intenzivno se priprema 250 polaznika vojnih škola na učilištu Petar Zrinski u zagrebu.
"Najniža razina je na terenu i oni vide što se događa na terenu. Sve druge razine, razina bojne i brigade su u svojim stožerima, i dobijaju informacije iste onakve kakve bi dobivali da su u realnosti", izjavio je brigadir Miro Čolić, direktor vježbe.
Sudionike se uvježbava kako krizu riješiti na pravi način – strategijski, taktički i operativno.
Vježba koja se na Petru Zrinskom izvodi prema NATO smjernicama vojsku bi trebala pripremiti da na incidente, čak i one poput prošlpgodišnjih poplava u Slavoniji reagira što brže i učinkovitije.
"U njoj sudjeluju vojne snage, ali i sigurnosne snage drugih agencija i civilnih organizacija, i to je praktično operacija potpore miru kako mi to vojnici kažemo", kazao je komodor Tihomir Erceg, zapovjednik vježbe.
Vrijedno je ovo iskustvo i za vojske susjednih zemalja.
"Obzirom da je RH članica NATO saveza, to nam puno pomaže da od njih učimo standarde koje ćemo i mi jednog dana primjenjivati", poručuje Božo Skupljaković, Oružane snage BiH.
Fingirane krize se srećom, zasad ne šire izvan zaslona računala. No dobro je znati da će, bude li ikad drukčije – oružane snage znati odgovoriti.