Učinkovitost postojećih cjepiva protiv Covida, barem kad je riječ o zaštiti od zaraze, ponešto je pala pojavom novih sojeva, pokazala su neka istraživanja. Iako cjepivo i dalje odlično štiti protiv teških oblika bolesti i smrti, mnogi strahuju da bi se i to moglo promijeniti ako se pojavi neka nova dominantna mutacija.
Francesca Russo iz Pfizerova odjela za odnose s javnošću poručila je za Slobodnu Dalmaciju da su, u slučaju da se utvrdi da treća doza s trenutačnim cjepivom BNT162b2 ne štiti od delta varijante ili drugih budućih varijanti, u mogućnosti razviti i proizvesti poboljšano cjepivo u roku od oko 100 dana.
"Dok Pfizer i BioNTech vjeruju da treća doza BNT162b2 ima potencijal očuvanja najviše razine zaštitne učinkovitosti u odnosu na sve trenutačno poznate varijante, uključujući deltu, tvrtke su i dalje na oprezu i razvijaju ažuriranu verziju cjepiva Pfizer-BioNTech koja cilja na proteine s punim šiljcima varijante delta. Prva serija mRNA za pokus već je proizvedena", dodaje Russo.
Sprej za nos nije u planu
Iako se proteklih mjeseci govorilo o spreju za nos koji bi pomogao u borbi protiv Covida, Russo je odgovorila kako trenutačno nešto takvo nemaju u planu.
Prije davanja odobrenja za stavljanje cjepiva u promet, najvažnije je kliničkim podacima dokazati da su koristi puno veće od bilo kojih nuspojava ili potencijalnih rizika.
"Sigurnost svih cjepiva intenzivno se prati, kako u ispitivanjima prije davanja odobrenja, tako i kroz različite studije te sustave spontanog prijavljivanja nuspojava koji se provode nakon što se cjepivo nađe na tržištu", kaže za Slobodnu Maja Bašić, glasnogovornica HALMED-a.
Nuspojave su očekivane
Budući da cjepiva često koriste na velikom broju ljudi, različite nuspojave mogu se očekivati.
"Stoga europsko zakonodavstvo zahtijeva praćenje sigurnosti svih lijekova, uključujući cjepiva, dok god su u primjeni", dodaje Bašić.