STIŽE LI NAM MESO STARO 40 GODINA: /

Svi dižu paniku oko čokoladica, a za starost mesa ne postoji zakon

Image
Foto: PIXSELL, Hrvoje Jelavić

Rumunjski su poreznici sredinom veljače kontrolirali skladište trgovačke tvrtke i pronašli veliku količinu sumnjivog zamrznutog mesa.

28.2.2016.
16:57
PIXSELL, Hrvoje Jelavić
VOYO logo

Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo zdravlja trebali su obavijestiti građane ima li kod nas tog starog mesa koje su pronašli u Rumunjskoj i je li ono opasno za zdravlje, upozorava Rkman, piše 24 sata.

Meso u Rumunjskoj koje je zamrznuto prije čak 40 godina, prije šest godina je odmrznuto pa prepakirano i ponovno zamrznuto. Ovih da je je trebala početi prodaja mesa u rumunjskom gradu Costanti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornica lokalnog zavoda za javno zdravstvo rekla je kako bi ljudi koji bi konzumirali takvo meso mogli i umrijeti.

Image
OPASNOSTI I BLAGODATI: /

Kako se tijelo mijenja ako prestanete jesti meso

Image
NAPOKON ODGOVOR: /

Meso smijete odmrznuti, pa opet zamrznuti

Nema zakona

"Čim su se pojavile informacije o prastarome mesu, naše su institucije trebale tražiti informacije iz Bukurešta i Bruxellesa. I Rumunjska je članica Europske unije , a informacije su trebali dobiti i preko RASFF-a, koji je zadužen za hitno informiranje o hrani. Ako je mala čokolada napravila toliku frku jer je čovjek pojeo malo plastike, zašto i u slučaju mesa nisu obavijestili naše građane", kaže Rkman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U zemljama EU i u Hrvatskoj nije zakonski propisano koliko dugo može biti pohranjeno zamrznuto meso koje sse prodaje potrošačima, već to određuju samo proizvođači.

U studiji koju je objavila Hrvatska agencija za hranu preporučuje se da se meso peradi zamrzava na tzv. brz način i da rok za skladištenje cijelih trupova peradi bude godinu dana, a devet mjeseci ako je meso izrezano na komade.

Pravila za meso

Tri do četiri mjeseca zamrznute smiju biti toplinski neobrađene iznutrice, a četiri mjeseca toplinski obrađeno meso ako je zapakirano u ambalažu koja ne propušta kisik i vlagu.

Preporučuje se zamrzavanje svinjskog mesa na minus 18 stupnjeva do dvanaest mjeseci. Unutar tog perioda neće doći do narušavanja kakvoće mesa, a dulje zamrzavanje može utjecati na kvalitetu mesa, otpuštanje vode, promijeniti mu izgled, miris, mekoću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se meso odmrzava i ponovno odmrzava, gubi vodu koja je u njemu, postaje tamnije i teško se priprema.

Apsurdan potez

"Otkad su prije dvije i pol godine u nekim proizvodima našli konjsko meso koje nije bilo deklarirano, u EU su postrožili nadzor i uveli vrlo detaljno označavanje mesa", kaže Marijan Katalenić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Katalenić kaže kako se nada da se poštuju odredbe o podrijetlu mesa i datumu zamrzavanja. Čuvanje zamrznutog mesa 40 godina u hladnjači naziva apsurdnim jer to iziskuje i velike troškove za energiju kojom se postiže niska temepratura, pa se postavlja pitanje isplativosti.

Kod nas se već godinama u trgovačkim centrima prodaje nerealno jeftino meso, piše 24 sata, a mnogi se pitaju kako je to moguće.

Žilavo i drugačijeg okusa

Prije desetak godina pisalo se o starom mesu iz Argentine, a Rkman kaže da je tada u Bruxellesu pokušao saznati nakon koliko godina meso postaje štetno za zdravlje, no nije dobio odogovor.

Na deklaraciji mesa mora pisati datum zamrzavanja ili datum prvog zamrzavanja ako je nešto pripremljeno od odmrznutog mesa pa ponovno zamrznuto. Ako je riječ o odmrznutoj hrani, uz naziv hrane mora pisati "odmrznuto". Pravilo je to za sve članice EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U trgovačkim centrima teško je prepoznati je li meso svježe ili odmrznuto. Zamrzavaju ga pod plinom, pa je još crvenije nego svježe, a tretiraju ga kemikalijama kako bi zadržalo lijep izgled. Tek kad se pripremi može se primjetiti da nije sočno, žilavo je i drugačijeg okusa, objasnio je mesar iz okolice Zagreba za 24 sata.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo